WIADOMOŚCI BIEZĄCE »»
 
 
Rok 2013
Pan wyprowadził ich na pustynię
W Radnej Górze k. Zaklikowa, w domu Zgromadzenia sióstr św. Józefa odbyły się rekolekcje Lectio divina dla 36 józefitek z Polski, Ukrainy, z Europy Zachodniej i Misjonarek z Afryki.

Rekolekcje przeprowadził ks. Piotr Szyrszeń, salwatorianin - duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Rekolekcje były przeżywane w świetle Słowa Bożego, które pogłębiało przezywanie duchowości józefickiej i charyzmatu przekazanego przez Ojca Założyciela.



Zawarty on jest w słowach Pisma świętego - J 13,34-35:

Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.
galeria zdjęć »»

Wezwani do świadectwa wiary w duchu Nowej Ewangelizacji - wizytacja kanoniczna

29 maja rozpoczęła się wizytacja kanoniczna wspólnoty sióstr domu prowincjalnego w Tranowie. Wizytację przeprowadziła Przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, Matka Leticja Niemczura. Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce po nabożeństwie majowym. Po przywołaniu Ducha Ożywiciela i powierzeniu tego czasu Bogu przez pośrednictwo Świętych Patronów Zgromadzenia, siostry mogły uczciły relikwie Ojca Założyciela - św. Zygmunta Gorazdowskiego. W czasie kolacji s. Przełożona Inga przywitała Matkę Leticję, życząc światła Ducha Świętego i zapewniła o pragnieniu otwarcia sióstr na głos Pana, tak by pogłębić gorliwość zakonną i umocnić wieź wspólnotową (K § 6, p.277).

 

Matka przekazała informacje z życia Zgromadzenia, szczególnie z Bangui w Republice Centralnej Afryki, gdzie toczy się wojna domowa. Tam trzy józefitki s. M. Damiana Rojek, s. M. Merveille Mbala Igola oraz s. M. Ambroisine Atite podjęły posługę w Centrum dla Niepełnosprawnych. Obok pracy zawodowej Siostry włączyły się w działalność duszpasterską w parafii św. Jakuba: wystrojem kościoła, bielizną ołtarzową, a także animacją grup dzieci i młodzieży.

W kolejnych dniach odbyły się spotkania indywidualne z siostrami i wspólnotowe na temat: Wezwani do świadectwa wiary w duchu Nowej Ewangelizacji. Na podstawie Listu św. Pawła do Efezjan Matka podjęła refleksję nad zbawczym planem Boga, który wybrał każdą z sióstr z miłości, aby były święte, nieskalane, aby poprzez piękne życie niebo z ziemią mogło się zjednoczyć, aby siostry żyły na chwałę Pana. Aby tak było potrzeba troski o nową mentalność i styl życia według Ewangelii.

Matka zachęcała siostry do pogłębiania i ożywiania wiary by była stała, mocna, właściwa męczennikom; do wiary na wzór św. Józefa, który budował swą świętość na głębokiej, stałej i odważnej wierze (K § 2, p.13).

jm

galeria zdjęć »»

Wielbi dusza moja Pana za dar powołania

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej pięć Sióstr wspólnoty domu prowincjalnego w Tarnowie składało dziękczynienie Bogu za dar powołania świętując swoje jubileusze zakonne.
60-lecie: s.M. Terezja Krężołek i s.M. Julianna Paluch             
50-lecie: s.M. Fides Rozkosz                                              
25-lecie: s.M. Paschalis Klassa, s.M. Inga Niedzielska             
A także zmarłe s.M. Loreta Berbeć i s.M. Ryta Piechota, które swój jubileusz obchodziły już w domu Ojca.

O godz.10.30 Jubilatki wraz z rodzinami i siostrami zostały zaproszone na życzenia, specjalnie przygotowane na tę okazję przez najmłodsze Siostry wspólnoty. Po krótkim przedstawieniu pt. "Drogocenny kamień", miał miejsce montaż słowno-muzyczny, w którym zawarto podziękowanie Bogu za dary i łaski oraz złożono życzenia Siostrom. Na koniec Jubilatki obdarowane białymi różami, przyjęły najlepsze życzenia od Siostry Prowincjalnej, najbliższych i wspólnoty sióstr.
O 11.30 rozpoczęła się Msza Jubileuszowa, podczas której dziękowano i polecano Bogu wszystkie Jubilatki, zarówno żyjące jak zmarłe. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Jerzy Jurkiewicz, wikariusz biskupi do spraw osób konsekrowanych w diecezji, a także celebrował ją ks. Grzegorz Lechowicz, ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej. Ważnym elementem celebracji, było odnowienie ślubów zakonnych przez Jubilatki. Na zakończenie liturgii, s.M. Inga Niedzielska wyraziła podziękowanie w imieniu Jubilatek Panu Bogu, celebransom, rodzinom i siostrom.
Wspólnym obiadem, który stał się okazją do spotkania, rozmów i dzielenia się radością, uwieńczono obchody jubileuszowe we wspólnocie.

mw

galeria zdjęć »»

Noc czuwania u świętego Józefa

W nocy z 11 na 12 maja siostry józefitki czuwały przy świętym Józefie, w sanktuarium kaliskim. Szczególną intencją tej nocnej modlitwy sióstr była prośba za Ojca św. Franciszka oraz o nowe powołania do Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Przybyło ok. 100 sióstr wraz przedstawicielami Modlitewnych Grup Świętego Józefa.

 

 

 

Czuwanie rozpoczęło sie o godzinie 19.00. Mszy św. przewodniczył Wikariusz Generalny ks. dr Andrzej Latoń, Prezes Polskiego Studium Józefologicznego. Na początku Przełożona generalna Zgromadzenia - Matka Leticja Niemczura, powitała przybyłych czcicieli św. Józefa, zachęcając do wielkoduszności w zawierzeniu Przemożnemu Patronowi całego Kościoła i Zgromadzenia oraz osobistych intencji. W programie czuwania były: różaniec, modlitwa liturgiczna, godzinki ku czci św. Józefa, czas modlitwy osobistej, a także Msza święta o północy, której przewodniczył ks. Grzegorz Lechowicz, Ojciec duchowny diecezji tarnowskiej. Czuwanie zakończyło się aktem oddania świętemu Józefowi całego Zgromadzenia. Słowa zawierzenia wypowiedziała Matka wraz z siostrami.
Przed czuwaniem odbyło się 44. Sympozjum Józefologiczne. Głównym tematem i przesłaniem wykładów były słowa: "Święty Józef – pielgrzym wiary." Sympozjum rozpoczęło się o godzinie 9.00 Mszą świętą w kaplicy cudownego Obrazu św. Józefa pod przewodnictwem Biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Następnie w Centrum Józefologicznym przy ul. Złotej odbyła się sesja naukowa, podczas której wykłady głosili prelegenci z Polski, Francji i Rosji. Na sesję przybyło ponad 50 sióstr józefitek, w tym przedstawicielki prowincji tarnowskiej.

mw


Zagrożenia duchowe

W Przedszkolu Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa w Krośnie, 9 maja br. odbyło się spotkanie formacyjne dla rodziców przedszkolaków. Wzięło w nim udział także wiele osób spoza przedszkola. Spotkanie dotyczące zagrożeń duchowych czyhających na dzieci i nie tylko, przeprowadził ks. Daniel Trojnar - moderator Domowego Kościoła oraz Ruchu Światło-Życie w diecezji przemyskiej.  Prelegent przedstawił, na jakie zagrożenia związane z okultyzmem, który ukryty jest w bajkach, zabawkach, grach komputerowych, muzyce są narażone dzieci i ich rodziny. Posługując się licznymi przykładami, barwnymi opisami zachęcał rodziców do świadomego rodzicielstwa, do korzystania z wszystkich "dobrodziejstw" związanych z sakramentem małżeństwa, a zwłaszcza do powrotu do tradycji błogosławienia swoich dzieci zawsze, wszędzie i o każdej porze.

Bardzo wzruszający moment nastąpił po zakończonym spotkaniu, gdy wielu uczestników podchodziło i prosiło Księdza o radę i błogosławieństwo dla siebie i swoich rodzin. Rodzice byli bardzo poruszeni podjętą tematyką, wielu dziękowało za troskę sióstr o ich rodziny oraz poczuło się przynaglonymi, by podzielić się z innymi usłyszanymi treściami.
bp

 


POLSKA - moja miłość - mój dom

Pod takim hasłem 24 kwietnia br. w Przedszkolu Sióstr Św. Józefa w Krośnie, odbył się miedzyprzedszkolny konkurs recytatorski poezji patriotycznej. 23 młodych wykonawców z wielu przedszkoli prezentowało swe umiejętności w trzech kategoriach wiekowych. Celem konkursu było rozbudzanie świadomości i tożsamości narodowej, popularyzacja literatury patriotycznej, wspieranie artystycznych uzdolnień dzieci oraz rozwój współpracy pomiędzy placówkami przedszkolnymi na terenie miasta Krosna oraz z terenu sąsiednich gmin. Na konkursie był obecny prorektor ds. Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie doc. dr inż. Stanisław Rymar.
Jury, w składzie:
Przewodnicząca  - mgr Wanda Belcik – pracownik Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej,
członkowie: mgr Franciszek Tereszkiewicz – Kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie oraz s.mgr Karmela Pasieczna – nauczyciel przedszkola z Tuchowa miało trudne zadanie, gdyż każdy uczestnik był dobrze przygotowany. Każde dziecko, które brało udział w konkursie otrzymało dyplom za uczestnictwo i słodki upominek, a zwycięzcy dodatkowo album o Polsce. Jury, gratulując wykonawcom, nauczycielom i organizatorom, podkreśliło, że z prawdziwą przyjemnością słuchało pięknej polskiej poezji, znakomicie dobranej do wieku uczestników. Wyraziło także nadzieję i chęć na kolejne spotkanie w równie miłym gronie.


dz/bp


Spowiedź święta spotkaniem z Miłością... zjazd sióstr juniorystek

W Tuchowie, opodal maryjnego sanktuarium diecezji tarnowskiej, odbyły się spotkania formacyjne dla sióstr juniorystek ze Zgromadzenia Sióstr Józefitek. Odbyły się one w dwu terminach: 12-14 oraz 26-28 kwietnia.  Siostry przybyły z Prowincji tarnowskiej, wrocławskiej a także z Niemiec.Zjazd juniorystek - Tuchów
Tematem spotkania był Sakrament pokuty i pojednania moją modlitwą serca oraz spotkaniem z Miłością.
W tym czasie łaski i zatrzymania się nad Miłością Boga i Jego Miłosierdziem towarzyszyła siostrom s. Ignis Flis, Mistrzyni oraz  o. Janusz Urban CSsR, rektor WSD Redemptorystów. W konferencjach podkreślał, jak ważny jest rachunek sumienia praktykowany każdego dnia oraz korzystanie ze spowiedzi u stałego spowiednika. Jak stwierdził: Jest to sakrament przeszłości, ale nade wszystko przyszłości, gdzie największą rolę odgrywa łaska Pana i nasze otwarcie na jej działanie w codzienności.
Siostry miały okazję do tego, by trwać dłużej z Jezusem Eucharystycznym na osobistej modlitwie i zgłębianiu Słowa Bożego, mogły tez doświadczyć uzdrawiającej łaski podczas spowiedzi.
Na zakończenie dnia skupienia w sobotę, łącząc się z siostrami wszystkich wspólnot, które odmawiają wspólnie w tym dniu różaniec, modliły się na dróżkach różańcowych przy Bazylice Matki Bożej, polecając intencje Kościoła świętego, Zgromadzenia i osobiste.

Przeżyte chwile nie giną... Nie wiemy nigdy, kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości, by nałożyć się na to, co obecnie przeżywamy... napisała Larysa Mitzner - oby te spotkania owocowały w życiu sióstr i dalszym posługiwaniu na chwałę Boga.

st

galeria zdjęć »»

Aby służyć więcej... ogłoszenie nowej Rady Prowincji Tarnowskiej

24 kwietnia w domu prowincjalnym Sióstr św. Józefa w Tarnowie, odbyła się uroczystość ogłoszenia nowo mianowanej s. Prowincjalnej i Rady Prowincji Tarnowskiej. Tego aktu dokonała Przełożona generalna s. M. Leticja Niemczura. Na uroczystość przybyła s. Wikaria generalna Jana Przetak, Siostry Zarządu generalnego oraz Siostry ze wspólnot Prowincji tarnowskiej.
Rada prowincji Tarnowskiej wraz z Matką Leticją

Po refleksji Matki generalnej na temat obumierającego ziarna (J 12, 24 nn), s. Andrzeja Niemczyk podziękowała siostrom ustępującego Zarządu za trzyletnią posługę dla dobra Prowincji, za wzrost duchowy sióstr i wspólnot. Następnie s. Joannes Mazurkiewicz w imieniu byłego Zarządu wyraziła swą wdzięczność Przełożonej generalnej, Siostrom Zarządu generalnego i wszystkim siostrom za wspieranie modlitwą i cierpieniem, za życzliwość i wspólną drogę szukania woli Boga.

Po odczytaniu Dekretu nominacyjnego i udzieleniu błogosławieństwa nowej Radzie, s. Andżelika Macior wypowiedziała szczere życzenia wobec Siostry Prowincjalnej i Sióstr Radnych i zapewnienie o darze modlitwy.
S. Prowincjalna Ewa dziękując za zaufanie, wypowiedziała słowa gotowości pełnienia woli Boga dla Jego chwały.
Na zakończenie tej części uroczystości nastąpiło osobiste przywitanie z siostrami. Uwieńczeniem tego dnia była Msza święta sprawowana przez ks. dr Jerzego Jurkiewicza, wikariusza biskupiego do spraw osób konsekrowanych w diecezji tarnowskiej. Kolejnym darem dla prowincji tarnowskiej w tym dniu były relikwie bł. Jana Pawła II przywiezione przez Matkę Leticję. Po Mszy św. każda siostra miała możliwość osobistego uczczenia Błogosławionego. Jest On siostrom szczególnie drogi, ponieważ przeprowadził beatyfikację ks. Zygmunta Gorazdowskiego, Założyciela Zgromadzenia i przygotował jego kanonizację.

Od tej chwili relikwie tych wielkich Polaków znajdują się w kaplicy domu prowincjalnego.


W skład Rady prowincjalnej weszły siostry:
s. M. Ewa Agnieszka Mazurek - przełożona prowincjalna
s. M. Inga Lucyna Niedzielska - wikaria prowincjalna
s. M. Miriam Maria Bilska - radna prowincjalna
s. M. Pacyfika Ewa Pławecka - radna prowincjalna
s. M. Antonia Sylwia Piekarz - radna prowincjalna

jm

galeria zdjęć »»

Spełnione życie józefitki - s. Eustelli

Kilka minut po północy 22 kwietnia br. w domu prowincjalnym w Tarnowie zmarła siostra józefitka, s. Eustella, Bronisława Godzisz. Urodziła się 17 sierpnia 1925 r. w Brodach Małych, parafia Szczebrzeszyn, diecezja Zamojsko-Lubaczowska.s. Eustella, józefitka
Wychowana w rodzinie katolickiej, otrzymała głębokie zasady wiary i zdrowej pobożności, którym przez całe życie była wierna.
W latach swej młodości przeżyła koszmar II wojny światowej, która w jej rodzinnych stronach dawała się szczególnie we znaki. Po wojnie, mając 20 lat życia zapragnęła poświęcić się Bogu w życiu zakonnym.

Do Zgromadzenia Sióstr św. Józefa została przyjęta w listopadzie 1945 r. w Tarnowie. Formację zakonną odbywała w domu nowicjackim w Kluczborku, gdzie 16 lipca 1947 roku złożyła pierwsze śluby zakonne. S. Eustella wykazywała zamiłowanie do pracy przy chorych. Już jako postulantka przez kilka miesięcy praktykowała w pracy szpitalnej w Kłodzku. Po tej też linii otrzymała pełne przygotowanie pielęgniarki dyplomowanej. 
     Po złożeniu profesji zakonnej podjęła pracę przy chorych w Miejskim szpitalu w Gliwicach, gdzie pracowała od 1947-1964 roku, czyli przez 17 lat. W latach 60-tych władze państwowe powszechnie zwalniały z pracy osoby zakonne. Nie ominęło to s. Eustelli, która po zwolnieniu z pracy w Gliwicach od 1964 roku podjęła posługę chorym w domach prywatnych w Toruniu. Od 1971-1992 tj. przez 21 lat Siostra pracowała z wielkim oddaniem w szpitalu dla psychicznie chorych w Rudzie Różanieckiej. Następnie przez 8 lat posługiwała w Domu Księży Emerytów w Tarnowie.
   s. Eustella, józefitka

W 2000 roku z powodu wieku i stanu zdrowia Siostra została skierowana do domu prowincjalnego w Tarnowie, gdzie przebywała do końca swego zycia. Siostra Eustella była bardzo rozmodlona. Posłannictwo swe przy chorych spełniała w duchu charyzmatu Zgromadzenia z pełnym oddaniem. Ofiarnej służbie chorym poświęciła 53 lata życia zakonnego. Nie była też wolna od różnych cierpień fizycznych i duchowych, które przyjmowała z ręki Pana  z uległością  i znosiła je cierpliwie. Wyrażała też gotowość na przyjęcie śmierci na którą oczekiwała.

 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 25 kwietnia w Tarnowie, w kościele Świętej Rodziny. Ciało zmarłej Siostry zostało złożone na cmentarzu przy Burku.

rb


Aby pomagać... święty Zygmunt w lubaczowskiej katedrze
 

W niedzielę Dobrego Pasterza, 21 kwietnia, odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego do parafii konkatedralnej pod wezwaniem św. Stanisław Biskupa i Męczennika w Lubaczowie. Miasto to szczególnie jest związane z osobą św. ks. Zygmunta i Siostrami Świętego Józefa. Tutaj, w 1896 r. po raz pierwszy w historii Zgromadzenia, Józefitki podjęły pracę w szpitalu (trzecia poza Lwowem placówka). W tym też miejscu dnia 29 kwietnia 1989 r. rozpoczął się oficjalny proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny św. Zygmunta.
Relikwie św. Zygmunta GW niedzielę powołaniową słowo do wiernych podczas każdej Mszy Świętej wygłosiła s. Dolores Siuta. W swoim świadectwie podkreślała wagę miejsca i okoliczności wprowadzenia relikwii Księdza Dziadów. Siostra przedstawiła osobę ks. Zygmunta i jego dzieła oraz cuda, które dzieją się przez jego wstawiennictwo. Zachęciła jednocześnie do ufnej modlitwy przez wstawiennictwo tego Świętego.
Centralna uroczystość miała miejsce o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył ks. Infułat Jan Jagodziński oraz ks. proboszcz Andrzej Stopyra. Siostra postulatorka procesu Dolores Siuta oraz s. Prowincjalna Ewa Mazurek w otoczeniu licznie zebranych sióstr z Tarnowa, Krosna, Lubaczowa oraz Rudy Różanieckiej przekazały relikwie Założyciela Józefitek. Podczas kazania, ks. Infułat Jan Jagodziński podkreślił fakt, iż intronizacja relikwii św. Zygmunta Gorazdowskiego jest kolejnym znakiem obecności Miłości Miłosiernej w parafii (w 2013 r. został otworzony Dom Dziennej Opieki dla ludzi starszych i chorych). Po Mszy Świętej, w uroczystej procesji kapłani, siostry oraz służba liturgiczna przeszli pod płaskorzeźbę ku czci lwowskiego Apostoła Bożego Miłosierdzia, by tam złożyć relikwiarz.
            Wzruszającym momentem był czas modlitwy parafian przed relikwiami św. Zygmunta, którzy po każdej Eucharystii podchodzili i pozostawiali Mu swoje troski i zmartwienia. Intencje i podziękowania można wpisywać do speclalnej księgi.

www.lubaczow.tv

zk

galeria zdjęć »»

Bogu dziękujemy za dar życia... dziewczynka w oknie życia

We wtorek, 16 kwietnia ok. 20.35 w "Oknie życia" znajdującym się w domu prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Tarnowie, przy ul. Mościckiego rozległ się alarm informujący o tym, że być może znajduje się w nim dziecko. W oknie leżała mała dziewczynka około tydzień po urodzeniu. Siostrom towarzyszyła wdzięczność Bogu za ocalone życie i radość, że matka pozostawiła dziecko właśnie tutaj. Towarzyszyły im też łzy i ból współczucia, okno życiabo kobieta musi przeżywać ciężkie chwile. Siostry otoczyły modlitwą i wciąż ją zanoszą do Dobrego Boga - Ojca wszelkiego życia, za matkę dziecka, ojca i samo dziecko, by trafiło do kochającej je rodziny. Dziewczynka była zadbana, dobrze ubrana, była zawinięta w rożek, miała smoczek.

Zgodnie z procedurami siostry wezwały pogotowie ratunkowe, zawiadomiły policję i ośrodek adopcyjny. W szpitalu dziecko zostanie dokładnie zbadane i zostaną uruchomione procedury adopcyjne.

To pierwsze dziecko w tarnowskim oknie. W 2010 r. kobieta zostawiła dziecko na furcie w domu prowincjalnym sióstr józefitek, ale później chciała je odzyskać.

Okno życia im. św. Zygmunta Gorazdowskiego zostało otwarte w Tarnowie 19 marca 2009 roku, w 125 rocznicę założenia Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Znajduje się ono w centrum miasta. W domu prowincjalnym przygotowany jest specjalny dziecięcy pokoik. Są tam szafki z ubrankami i pieluchami, miejsce do przewijania.

Zapraszamy wszystkich do modlitwy o obronę życia, które zawsze jest darem.

"Zwracam się do wszystkich ojców i matek mojej Ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia! Życie ludzkie jest święte. Nikt w żadnej sytuacji nie może rościć sobie prawa do bezpośredniego zniszczenia niewinnej istoty ludzkiej. Bóg sam jest Panem życia Człowieka, ukształtowanego na Jego obraz i podobieństwo (por. Rdz 1,26-28). Życie ludzkie ma zatem charakter święty i nienaruszalny, w którym odzwierciedla się nienaruszalność samego Stwórcy". Bóg chroni życie zdecydowanym zakazem wypowiedzianym na Synaju: "Nie będziesz zabijał" (WJ 20,13)".

Kilka dni po tym fakcie, ktoś położył na oknie życia bukiet kwiatów... Znak wdzięczności za ocalone życie.

jm


Byłem chory, a odwiedziliście mnie... s. Ignacja służyła całe swe życie

S. Ignacja – Leokadia Krakowska zmarła 12 kwietnia o godz. 15.00. Całe swe życie poświęciła służbie człowiekowi.

s. IgnacjaUrodziła się 30 listopada 1929 r. w Janowicach, diecezja tarnowska. Wychowywała się w rodzinie głęboko religijnej, gdzie w atmosferze rozmodlenia, miłości i pracowitości dojrzewało jej powołanie do życia zakonnego.
Do Zgromadzenia Sióstr św. Józefa została przyjęta w 1952 r. w Tarnowie. Po odbyciu formacji zakonnej 16 stycznia 1954 r. złożyła pierwsze śluby zakonne w Kluczborku.
W pierwszych latach życia zakonnego Siostra pracowała przy dzieciach w domu dziecka w Karpaczu, a następnie w Krośnie. W 1956 r. została posłana do pracy przy chorych. W tej dziedzinie miała specjalny charyzmat (dar od Boga), które uzupełniła zdobywając pełne kwalifikacje pielęgniarki dyplomowanej. Mając wymagane przygotowanie Siostra posługiwała chorym jako pielęgniarka w następujących instytucjach:
- Szpital Miejski w Gliwicach - przez 4 lata
- Szpitale dla Psychicznie Chorych 
w Rudzie Różanieckiej i w Radecznicy - 20 lat
- Dom Opieki Społecznej w Kluczborku - 12 lat
- Opieka nad chorymi w domach prywatnych
jako opiekunka parafialna w Warszawie - 4 lata
Razem posłudze chorym poświęciła 40 lat życia.

s. Ignacja józefitka

Na poszczególnych placówkach Siostra Ignacja cieszyła się wielkim uznaniem, jakim darzyli ją chorzy, a także personel szpitalny, za jej ofiarną uczynność, pracowitość i gotowość do każdego wysiłku i poświęcenia dla innych. Cechowała ją wielka wrażliwość na potrzeby innych i w miarę możliwości starała się pomóc każdemu potrzebującemu, spotykanemu na drodze jej życia.
Od 1998 r. ze względu na stan zdrowia Siostra już nie podejmowała zewnętrznej pracy przy chorych, ale swoje powołanie realizowała w domach zakonnych w Tarnowie, Krośnie i w Tuchowie. Do wspólnoty w Tuchowie przybyła w listopadzie 2012 roku. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia została przewieziona do szpitala w Tarnowie celem przeprowadzenia badań lekarskich.
Po dwóch dniach pobytu w szpitalu, w Godzinie Miłosierdzia odeszła do wieczności. Były przy niej obecne Siostry z domu prowincjalnego s. Helena i s. Tarsylia. Siostry, po chwili rozmowy spostrzegły, że Siostra Ignacja odchodzi do Pana. Wtedy zaczęły odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Dołączył do nich personel szpitala na czele z lekarzem, pełniącym dyżur. Około godz. 15-tej, w piątek przy płonącej gromnicy, otoczona modlitwą sióstr i personelu medycznego, s. Ignacja z wielkim spokojem zasnęła w Panu. Do niej można zastosować słowa Pana Jezusa wypowiedziane do św. Siostry Faustyny: Wszystkim duszom, które uwielbiać będą to Moje miłosierdzie i szerzyć Jego cześć, zachęcając inne dusze do ufności w Moje miłosierdzie, dusze te w godzinie śmierci nie doznają przerażenia. Miłosierdzie Moje osłoni je w tej ostatniej walce (Dz. 1540). S. Ignacja spełniała prośbę Jezusa Miłosiernego. W jej życiu dominowały uczynki miłosierdzia i ufność w Boże Miłosierdzie.

Msza św. pogrzebowa odprawiona została 16 kwietnia w Bazylice Mniejszej w Tuchowie o godz. 11.00. Ciało s. Ignacji zostało pochowane na miejscowym cmentarzu.

rb


Świętowanie uroczystości patronalnej z Biskupem Ordynariuszem

Otocz opieką nasz Kościół święty o Patriarcho w wszystkich wybrany… Czuwaj nad nasza Rodziną zakonną…
19 marca to patronalne święto Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Dzień dziękczynienia za przemożną opieką św. Józefa nad Zgromadzeniem, jego dziełami wraz z podopiecznymi oraz czas zawierzania Mu wszystkich potrzeb Kościoła i Jego duchowych córek.
W większych wspólnotach siostry przygotowują się do tego dnia poprzez nowennę. Ostatnie dni nowenny - Triduum - często jest ubogacone konferencją okolicznościową. W domu prowincjalnym w Tarnowie, przez trzy dni głosił konferencję ks. Piotr Gawenda, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
W sam dzień uroczystości, wypadł wielki dzień dla całego Kościoła Powszechnego - Msza pontyfikalna Ojca świętego Franciszka. W tym dniu wspólnota józeficka gościła Pasterza Diecezji - ks. Biskupa Andrzeja Jeża, który odprawił Mszę św. w domowej kaplicy. W czasie homilii odwołując się do adhortacji Jana Pawła II Redemptoris Custos, Ksiądz Biskup podkreślił m.in., że Święty Józef to Opiekun i Stróż Zbawiciela. Również we współczesnym świecie Jezus Chrystus potrzebuje nowych stróżów i opiekunów, którzy będą troszczyć się, aby nie usuwano Go z codziennego ludzkiego życia., aby nie skazywano Go na wygnanie (…), aby nie deptano wartości, które On przyniósł w darze dla człowieka. Za przykładem św. Józefa jesteśmy wszyscy powołani do tego, by chronić Chrystusa żyjącego w swoim Kościele, ale jesteśmy powołani także do tego, aby objawiać Chrystusa Zmartwychwstałego żyjącego wśród nas, świadectwem codziennego życia.

Zwracając się do duchowych córek Przemożnego Patrona powiedział: Kochane siostry to wielki zaszczyt, że możecie być obrończyniami, stróżami Jezusa Chrystusa w Kościele. Jakże Chrystus jest pokorny, jeżeli pozwala nam, abyśmy my słabi ludzie mogli Go strzec. Wydaje się być nadal małym Dzieciątkiem, o które tak bardzo troszczył się św. Józef i Matka Najświętsza. Chociaż Zmartwychwstały jest potężny, żywy w swoim Kościele, to jednak potrzebuje naszej opieki i miłości. Przede wszystkim chrońmy Go w naszej nieśmiertelnej duszy, w naszym sercu. Tak jak Maryja nosiła Go pod swoim sercem, nośmy Go także pod swoim sercem w Eucharystii, w adoracji. Chrońmy Go w drugim człowieku, w drugiej siostrze, w której jest obecny troszcząc się, aby Go nie zagubiła, nie utraciła. Nie obawiajmy się troszczyć się o Chrystusa w Kościele, gdy przyjdzie nam dawać świadectwo wobec tego świata. Chrońmy Go, aby nie został wyrzucony poza margines naszego życia, aby nie został skazany na wygnanie. Niech św. Józef, wzór życia ewangelicznego i miłości, człowiek czynu, Patron Kościoła wyjedna nam łaskę gotowości i wierności w wypełnianiu Ewangelii. Niech wyjednuje również swej duchowej rodzinie, wszystkim siostrom ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, dar bycia prawdziwymi stróżami i opiekunami Jezusa Chrystusa we współczesnym świecie Niech ta posługa wobec świata będzie dla wszystkich sióstr józefitek źródłem Bożego błogosławieństwa oraz radości z widocznych owoców realizacji otrzymanego charyzmatu.

Po Mszy św. Ks. Biskup Ordynariusz odwiedził chore i starsze siostry, które służą Bogu swoim cierpieniem. Radość ojcowskich odwiedzin przedłużyło wspólne śniadanie. Na zakończenie wspólnego świętowania Ks. Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa i obdarował też każdą siostrę pamiątkowym obrazkiem z wizerunkiem Trójcy Przenajświętszej. Jako dar wspólnoty siostry ofiarowały ikonę Chrystusa Pana Zbawiciela jako Pantokratora, Króla Wszechświata z katedry w Cefalù, na Cyprze. Ikona ta jest oficjalną ikoną Roku Wiary.

jm

galeria zdjęć »»

 

... budujemy razem most... przedszkolna droga Krzyżowa

Wielki Post, Wielki Post budujemy razem most, most do Ojca, który w niebie czeka na mnie i na Ciebie.


Słowami powyższej piosenki dzieci z Przedszkola Niepublicznego Sióstr św. Józefa w Tarnowie wraz nauczycielami i rodzicami rozpoczęli nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która odbyła się 8 marca o godz. 15.30 w kaplicy Domu Prowincjalnego.

Dzieci recytowały rozważania poszczególnych stacji, pochylając się nad męką i śmiercią Jezusa. W rękach trzymały symbole poszczególnych stacji: misę z wodą, deskę, ziemię, serce z literą M, napis CARITAS, białą chustę Weroniki, kije, mokrą chustę, kamienie, szatę, młotek i gwoździe, bandaże i klucz do nieba.

Pozostałe dzieci trzymały małe krzyżyki, przechodząc do poszczególnych stacji. Nabożeństwo zakończono śpiewem i wspólną modlitwą o dobre wykorzystani czasu Wielkiego Postu od najmłodszych do najstarszych.


jc

galeria zdjęć »»

Modlitewne spotkanie dla rodziców przedszkolaków

 

Wierzę! - tak brzmiał temat tegorocznego wielkopostnego spotkania modlitewnego dla rodziców dzieci z Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Tarnowie. Inicjatorkami były wychowawczynie józefickiego przedszkola s. Antonia Piekarz i s. Joela Cisek. Odbyło się ono 2 marca w domu prowincjalnym przy ul. Mościckiego 34. Skupienie rozpoczęło się o 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Konferencję dla rodziców wygłosił ks. Bogdan Węgrzyn, który ukazał aspekt wiary opierającej się na modlitwie, poście i uczynkach miłosierdzia. Zaznaczył jak wielką rolę odgrywa rodzina w krzewieniu wiary. Wezwał też aby rodzice nie lękali i nie wstydzili się być świadkami Ewangelii, by kierowali się wartościami chrześcijańskimi, by potrafili stawać w obronie wiary i prawdy.

Po konferencji była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której była możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi św., a po niej Eucharystia. Rodzice zostali zaproszeni na wspólną kolację, podczas której dzielili się refleksjami z konferencji, kazania i poruszali tematy z życia wzięte. Uwieńczeniem skupienia była projekcja filmu pt. "Próba ogniowa", po którym rodzice nie ukrywali wzruszenia.

 

Rodzice wyrażali wdzięczność za spotkanie i jak wypowiedziała się jedna z mam, która miała być tylko na dwie godziny, a została na pięć!: Wychodzę z tego spotkania taka lekka! Spokojna! Dziękuję Siostrom bardzo!

Modlitwa sióstr w intencji rodziców, którzy powierzają im swoje dzieci, płynie do Ojca wszelkiego dobra, aby nieustannie wzrastali w wierze i miłości do Boga i siebie nawzajem, aby wychowywali w miłości swoje pociechy. Gdyż jak pisał św. ks. Zygmunt Gorazdowski, Założyciel Zgromadzenia Józefitek: (…) najlepsza nauka szkolna niewiele się przyda, jeżeli dziecko nie żyje w domu w atmosferze religijnej, chociażby najlepiej umiało katechizm, nie będzie ono pobożne, jeżeli nie ma w domu dobrego przykładu i zachęty do tej cnoty (Zasady, 79).

jc


Rok 2011

Spotkanie kolędowe

Na kolędowanie przy żłóbku w Lubaczowskiej Konkatedrze zebrały się dzieci ze swoimi rodzicami i dziadkami. Adoracja małego Jezusa, którą przygotowała i przeprowadziła wraz z dziećmi s. M. Annes Rozum, józefitka, odbyła się 26 grudnia. Dzieci z głęgokim przeżyciem adorowały Nowonarodzonego Pana. W ten sposób pomogły także rodzicom w zadumie nad tajemnicą Miłości Boga. Na zakończenie modlitewnego spotkania otrzymały pamiątkowy obrazek z błogosławieństwem Bpa Wacława Depo, obecnie już Abpa Archidiecezji Częstochowskiej.

Fragmenty z adoracji można zabaczyć na:

http://www.lubaczow.tv/pl/42541/64412/koledowanie_dzieci_przy_zl...

ar


Wyjątkowe przedstawienie

W sobotę, 17 grudnia w Przedszkolu Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa w Krośnie odbyły się Jasełka przygotowane przez wychowawczynie i przedszkolaków. Na tę uroczystość dzieci zaprosiły swoich rodziców, którzy licznie zgromadzili się w sali teatralnej przedszkola. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Do Małego Pana Jezusa oprócz tradycyjnych aniołków, pasterzy z owieczkami i trzech króli, przybyły dzieci z różnych stron Polski: rzeszowianie, górale, ślązacy i krakowiacy ze smokiem wawelskim. Przedszkolaki zachwyciły widownię recytacją wierszy, śpiewem kolęd i pastorałek oraz tańcami regionalnymi. Spotkanie pozwoliło rodzicom maluchów, choć na chwilę zatrzymać się w tym gorącym przedświątecznym czasie, nad tajemnicą najbardziej rodzinnych i ciepłych świąt: Świąt Bożego Narodzenia.

dz


Dobroć z wdzięcznością się spotyka
Jak każdego roku w połowie grudnia Dzieci i Siostry z Domu Dziecka im. św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Krośnie spotkali się wraz z dobroczyńcami i przyjaciółmi domu, by uroczyście świętować Wigilię. W tym roku spotkanie wigilijne miało miejsce 15 grudnia. Zaproszeni zostali przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych, ludzie polityki, biznesu, kultury, zaprzyjaźnione rodziny Dzieci, których jednoczy wspólne pragnienie niesienia pomocy Dzieciom, sprawienia, by były szczęśliwe nie tylko "od święta". Wśród nich był Prezydent miasta Piotr Przytocki, Przełożona prowincjalna sióstr józefitek s. Ewa Mazurek, o. Piotr Głód, gwardian Franciszkanów, o. Jerzy Marć, kapucyn, a także dyrektorzy i kierownicy Instytucji działających na rzecz rodziny, Sędziowie Sądu Rodzinnego, Dyrektorzy szkół, do których uczęszczają dzieci, Lekarze i Farmaceuci, Prezesi, Dyrektorzy i Kierownicy Instytucji i Firm wspierających materialnie funkcjonowanie domu dziecka oraz osoby zaprzyjaźnione.

Spotkaniu wigilijnemu towarzyszyło wiele ciepła, serdeczności, miłości i radości. Młodzi aktorzy - Wychowankowie, w barwnych strojach odegrali jasełka, które pobudziły wszystkich do refleksji i zadumy nad Tajemnicą Bożej Miłości. Nie zabrakło świątecznych życzeń oraz połamania się opłatkiem, po których rozpoczęła się wieczerza wigilijna z barszczem z uszkami, karpiem, pierogami..., a pod choinką czekały słodycze od przybyłych Gości.
To właśnie także dzięki takim spotkaniom Dom Dziecka, prowadzony przez siostry józefitki wciąż tętni życiem i można zobaczyć szczery uśmiech na twarzach Wychowanków.
Na zakończenie wszyscy Goście otrzymali symboliczne stroiki świąteczne, by przypominały o zbliżających się Świętach... o obecności w tym domu...
... gdzie dobroć z wdzięcznością się spotyka...

id

 

 



I ty możesz zostać świętym Mikołajem

... taka myśl towarzyszyła członkom parafialnego zespołu Caritas, na czele z s. Paschalis Klassą, józefitką, którzy pakowali paczki dla dzieci. Pod takim też hasłem, Siostry: Antonia Piekarz i s. Joela Cisek (józefitki), przedszkolanki, ogłosiły zbiórkę zabawek w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr. Św. Józefa. Dzięki ofiarności rodziców i dzieci zostało przygotowanych 100 paczek dla dzieci z ubogich rodzin.
10 grudnia o godz. 10.30, w sali św. Wincentego, w parafii Św. Rodziny w Tarnowie, rozpoczęło się radosne oczekiwanie na Św. Mikołaja, zorganizowane przez s. Antonię i s. Joelę. Przygotowaniem do spotkania ze Świętym były zabawy, konkursy i nauka piosenek. Pan z parafii Miłosierdzia Bożego wcielił się w postać św. Mikołaja. Serdecznie przywitał zgromadzone dzieci, rodziców, babcie oraz siostry józefitki. Po małym poczęstunku słodyczami, opowiedział historię św. Mikołaja, biskupa Mirry, który w swoim mieście obdarowywał potrzebujących pomocy. Jego dobroć i wrażliwość upodobniła go do Jezusa, który jest prawdziwym darem Boga dla ludzi. W ten sposób stał się świętym.
Dzieci nie tylko cieszyły się z prezentów, ale także ze spotkania z takim zacnym Gościem. Były trochę onieśmielone... bo wyglądał jak prawdziwy, ale chętnie z nim rozmawiały.

pk


Konkurs patriotyczny

"Polska moją Ojczyzną", tak brzmiał tytuł konkursu recytatorskiego z okazji obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. Oodbył się on w Przedszkolu Sióstr Św. Józefa 9 listopada b.r. Do udziału w nim zaproszone zostały przedszkola niepubliczne z Tarnowa. Celem konkursu było krzewienie miłości do Ojczyzny już od najmłodszych lat, poznawanie jej w różnych "odsłonach" i interpretacjach, gdyż dopiero poznanie prowadzi do miłości. Dzieci były przygotowywane do udziału w konkursie poprzez cykl zajęć, w czasie których poznawały symbole narodowe, fragmenty historii Polski, legendy o niej. Nauczyły się też hymnu narodowego i Krakowiaka. Poznały też "Katechizm Polskiego dziecka" Władysława Bełzy. Z tej okazji dla wszystkich uczestników zostały przygotowane kotyliony w barwach narodowych przez wychowawczynie: s. Joelę Cisek i p. Wandę Dudek
Konkurs rozpoczął się krótką akademią o tematyce patriotycznej, którą przygotowały dzieci z przedszkola Sióstr Św. Józefa. Wszyscy przybyli goście, zaproszeni zostali do odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Wiersze recytowane przez dzieci były piękne i zróżnicowane. Jury w skład, którego wchodziła przełożona prowincjalna sióstr józefitek, s. Ewa Mazurek, p. Czesława Biernacka i p. Gabriela Kuras miało trudne zadanie do rozstrzygnięcia. Kolejne miejsca zajęły następujące dzieci:
I miejsce: Kamila Szczygieł z Przedszkola Sióstr Służebniczek - Osiedle w wierszu pt. "Ziemia Rodzinna" W. Bełzy
II miejsce: Miłosz Czernik, przedstawiciel przedszkola sióstr józefitek - w wierszu "Nie ma jak nasz kraj" T. Lenartowicza oraz Paweł Klimczyk z Przedszkola Sióstr Służebniczek - Osiedle w wierszu "Twój dom" W. Chotomskiej
III miejsce: Aleksandra Habel z Przedszkola Sióstr Serafitek w wierszu "Jestem Polakiem".
Za włożony trud i zaangażowanie w konkursie wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomem i upominkami. Wspólne spotkanie pięciu niepublicznych przedszkoli było okazją do wzajemnego poznania, integracji i owocuje już nowymi pomysłami, których inicjatorami będą poszczególne przedszkola.

ap


 

Różaniec w przedszkolu

W miesiącu szczególnej czci dla Maryi Niepokalanej Matki, 26 października do Kaplicy domu prowincjalnego sióstr józefitek zostali zaproszeni na wspólną modlitwę różańcową Rodzice dzieci z grupy "Promyczki Św. Rodziny" (5 i 6-latki). Dzieci przygotowywały się do tego nabożeństwa poprzez codzienne odmawianie dziesiątka różańca. Poznawały też poszczególne tajemnice z życia Maryi, Józefa i ich Syna Jezusa Chrystusa. Uczyły się także piosenek ku ich czci. Modlitewne spotkanie przygotowała i przeprowadziła s. Antonia Piekarz, dyrektorka i wychowawczyni Niepublicznego Przedszkola Sióstr św. Józefa w Tarnowie. Intencjami wspólnej modlitwy była prośba o miłość w rodzinach, o prawidłowy rozwój i wzrost dla dzieci, o wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich, o pokój dla świata i radość w sercu dla każdego dziecka. We wspólnej modlitwie uczestniczyły również siostry józefitki z domowej wspólnoty.

Wprowadzeniem do każdej tajemnicy była scenka z życia Św. Rodziny, którą przedstawiły Przedszkolaki. Zarówno dzieci, jak i rodzice odmawiali modlitwę "Zdrowaś Maryjo". Było to dla nas głębokie przeżycie - relacjonowali rodzice po nabożeństwie.
ap


 

Jedyny Wolny daje wolność ...

W dniach 28-30 października w Domu Prowincjalnym Sióstr Św. Józefa w Tarnowie odbył się zjazd junioracki, w którym wzięło udział dziewięć sióstr z obu prowincji. Tematem spotkania było: Wolność czy samowola?.
Siostry wraz z Mistrzynią, s. Ignis Flis, pochyliły się nad środkami pomocnymi do zdobycia wolności. Zastanawiały się, jak tę wolność można "zdobywać" i realizować w Zgromadzeniu.
Konferencje wygłosił ks. Jacek Gorzelany, saletyn, pełniący funkcje socjusza w Domu Nowicjackim w Dębowcu. Na podstawie Pisma świętego, szczegółowo omówił współczesne zagrożenia wolności, dotykające również osoby konsekrowane. Podkreślił, że człowiek jest wolny od chwili, kiedy może pojąć i przyjąć Boże przykazania (por. Veritatis Splendor), bo prawdziwa wolność jest posłuszeństwem woli Boga. Zaznaczył, że jest to posłuszeństwo aż do końca, aż po krzyż. Jedyny Wolny pragnie dać nam wolność. Jedyny Szczęśliwy pragnie dać nam szczęście, a przyjmując Regułę naszego Zgromadzenia stajemy się w pełni wolne, realizujemy naszą wolność - "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus (...) Wy zatem bracia powołani zostaliście do wolności " (Ga 5, 1.13).
Czas zjazdu był również okazją do pogłębionej modlitwy, stanięcia przed Panem Bogiem w prawdzie na temat własnego przeżywania wolności w Zgromadzeniu, a także doświadczenia bogactwa wspólnoty - zarówno w ramach grupy juniorackiej, jak też ze strony Sióstr z Domu Prowincjalnego. Kolejna grupa sióstr spotka się w listopadzie, a następne zjazdy formacyjne Junioratu zaplanowane zostały na wiosnę 2012 r.

kp


 

Pan Jezus Eucharystyczny za klauzurą zakonną

W związku z reorganizacją Domu Emerytów na Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Caritas Diecezji Tarnowskiej, przy ul. Starodąbrowskiej 33, podjęto remont placówki. Mieszkania (zakonna klauzura), sióstr józefitek, które posługują chorym, zostały przeniesione w inne miejsce. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie nowa kaplica dla sióstr. Na prośbę s. Wincenty Niziołek, przełożonej wspólnoty, w miejsce pokoju gościnnego powstała kaplica. 18 października w święto św. Łukasza, patrona Służby zdrowia, została w niej odprawiona msza św., po której poświecono tabernakulum i krzyż, a także mieszkania sióstr. Celebracji przewodniczył ks. mgr lic Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej i ks. mgr Andrzej Wolanin, dyrektor placówki. We mszy świętej uczestniczyły siostry z Zarządu prowincji tarnowskiej: s. Prowincjalna Ewa Mazurek i s. Joannes Mazurkiewicz, radna prowincjalna oraz trzy siostry tworzące wspólnotę józeficką w tym domu. Homilię wygłosił Ks. Podstołowicz, nawiązując do apostolstwa jako posługi chorym i cierpiącym, zaś na zakończenie mszy ks. Wolanin dziękując siostrom za ich posługę, wyraził nadzieję, że nowa kaplica stanie się miejscem modlitwy także za mieszkańców i pracowników. Życzył też siostrom, by stała się miejscem skąd promieniować będzie na wszystkich miłość i dobroć.

ap

 


 

Spotkanie formacyjne sióstr w średnim i starszym wieku

W dniach od 14 do 16 października w domu prowincjalnym Sióstr św. Józefa w Tarnowie miała miejsce sesja formacyjna dla 44 sióstr po srebrnym jubileuszu ślubów zakonnych. Tematem tego jesiennego spotkania było: Odkrywanie na nowo sensu osoby konsekrowanej w średnim i starszym wieku.
Uczestniczki wysłuchały praktycznych i dostosowanych do ich wieku wykładów s. prof. Margarity Sondej, urszulanki uni rzymskiej (UR) i s. Wirginei Pasternak, józefitki (CSSJ). Zostały poruszane m. in. tematy wielkodusznych pożegnań w życiu i o pułapkach z nimi związanych, jak oglądanie się wstecz i tęsknota za tym co było. Ważne jest, by żyć tu i teraz i wielkodusznie akceptować swoją obecną sytuację. Taka postawa daje prawdziwe szczęście i pokój.
Położono akcent na oddawanie się sensownym zajęciom, nie marnowanie czasu i pytanie siebie o to, co ja jeszcze mogę robić na miarę swoich możliwości? I czynić to ochotnie. Każdy człowiek, dopóki żyje, ma swoje zadania do spełnienia.
Rozmowy w grupach były okazją do cennego dzielenia się osobistym przeżywaniem aktualnej sytuacji życiowej. Uwydatniło to zmagania, ale też bogactwo życia sióstr w średnim i starszym wieku.
Podczas Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu siostry miały możliwość pogłębienia przed Chrystusem usłyszanych prawd. Kolejną sesję dla tej grupy sióstr zaplanowano na kwiecień 2012 r.

fr


Spotkanie osób konsekrowanych w cieniu Krzyża

10 września po raz piąty odbyła się pielgrzymka osób konsekrowanych na Święty Krzyż. Z prowincji tarnowskiej 28 sióstr Józefitek wzięło udział w tym spotkaniu w cieniu Krzyża Chrystusa.
Wszystkich zebranych, a było pół tysiąca zakonników, sióstr zakonnych i osób życia apostolskiego, powitał o. Zygfryd Wiecha OMI, Superior Świętokrzyskiego Klasztoru. Ks. Bp Kazimierz Gurda, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego rozpoczął spotkanie modlitwą. Następnie s. Agata Mirek, Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej wygłosiła konferencję na temat: Prześladowanie sióstr zakonnych w czasach PRL-u, zaś pani Anna Rastawicka podzieliła się świadectwem spotkań i troski Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego o zakony.
O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i wygłosił homilię J. E. Ks. Bp Kazimierz Ryczan - ordynariusz diecezji kieleckiej.
Ordynariusz kielecki w słowie skierowanym do osób konsekrowanych przypomniał o tajemnicy Krzyża, że jest to znak zbawienia, miłości:

W tym znaku odnajdujemy sens naszego życia, powołania. Uczymy się od Jezusa posłuszeństwa Ojcu. Wiele sióstr nosi na swych habitach Krzyż. To znak, który przypomina o Jezusowej miłości. Miłość do Jezusa to miłość do Krzyża a miłość do Krzyża to miłość do Jezusa. Jezusowy Krzyż żąda ofiary. Osoby konsekrowane pod krzyż przynoszą wszystko: klęczą przed Chrystusem ogołoceni; przychodzicie by adorować Oblubieńca posłusznego aż do śmierci krzyżowej; ta śmierć ostatecznie daje wolność i zwycięstwo. Kto jest w blasku krzyża ten w jego cieniu porzuca wszystko: nienawiść, gniew, otwiera zaciśniętą pięść…
Na zakończenie pielgrzymki odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia, po czym każdy mógł oddać cześć Relikwiom Drzewa Krzyża Świętego.

jm


Pierwsza profesja zakonna
15 sierpnia w Kluczborku k. Opola, w kaplicy zakonnej Sióstr św. Józefa siedem sióstr złożyło pierwsze śluby zakonne, w obecności Ks. Bpa Andrzeja Czaji, Przełożonej Generalnej - s. Leticji Niemczura i Przełożonych Prowincjalnych: s. Ewy Mazurek i s. Marit Kot. W tych wyjatkowych chwilach towarzyszyli Siostrom modlitwą zaproszeni Kapłani, Rodziny i Siostry, które uczestniczyły w ośmiodniowych rekolekcjach, poprzedzających ten dzień. Wśród składających śluby była s. Maria Monika, Urszula Petrykowska, przynależąca do prowincji tarnowskiej.

Ze świadectwa s. Marii Moniki

Jezus spojrzał na niego z miłością... (Mk 10, 21a)

Owe spojrzenie Jezusa stało się kiełkującym ziarnem mego powołania, gdzie na dnie serca dokonało się spotkanie z miłością Jezusa w wolności zapraszającym mnie na drogę rad ewangelicznych.

Związałem się z tobą przysięgą
i wszedłem z tobą w przymierze -
stałaś się moją
(Ez 16,8)

Wyczekiwany dzień zaślubin z Oblubieńcem przepełniony był niewypowiedzianą radością, którą mogłam dzielić z najbliższymi oraz z moimi Siostrami. Wypowiadane słowa aktu Pierwszej Profesji Świętej, stały się dla mnie pieczęcią przynależności do Chrystusa i całkowitym zawierzeniu Jezusowi całej siebie, swoich uczuć, pragnień i woli, poprzez złożenie trzech ślubów: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Ów dzień jest dla mnie początkiem nowego życia zanurzonego w Bogu, umiłowanego ponad wszystko, a także świadomym zobowiązaniem się do wierności Jemu każdego dnia.
Trudno jest wyrazić słowami ogrom dobra i łask, jakimi Bóg obdarował mnie i każdą osobę konsekrowaną. Dlatego niech resztę dopełnią słowa Magnificat:

Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu,
moim Zbawcy (...) gdyż wielkie rzeczy uczynił mi
Wszechmocny (...).

Bądź uwielbiony Panie za łaskę wybrania, odpocznij we mnie i pomóż mi, aby Twoja wszechmoc nieustannie znajdowała we mnie ujście.

mp


śluby wieczyste - Oddaje Tobie Panie moje życie za Kościół ...

W sobotę, 30 lipca siedem sióstr ze Zgromadzenia Świętego Józefa złożyło śluby wieczyste. Na zawsze oddały się Panu Bogu poprzez śluby czystości, posłuszeństwa i ubóstwa. Z prowincji tarnowskiej były to siostry: S.M. Aleksandra Kokoszka, S.M. Klara Kajpust, S.M. Felicyta Zielińskia i S.M. Izajasza Szczepanik.
Mszy świętej w tarnowskiej katedrze przewodniczył Biskup Pomocniczy diec. Tarnowskiej - Ks. Wiesław Lechowicz, a także Biskup Nominat Ks. Grzegorz Ryś. Na uroczystość przybyli księża Proboszczowie sióstr i Kapłani zaprzyjaźnieni, Rodziny i bliscy. Nie zabrakło sióstr józefitek, które licznie przybyły ze wspólnot Zgromadzenia, by wraz siostrami świętować to wydarzenie Kościoła, w roku jubileuszu 225-lecia diecezji tarnowskiej.
Siostry złożyły śluby na ręce s. M. Leticji Niemczura, Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa. Były też obecne Wikaria generalna s. M. Jana Przetak, Siostry Prowincjalne: s. M. Ewa Mazurek i S. M. Marit Kot oraz ich Zarządy. Liturgię ubogacił chór józeficki, który tworzyły Siostry z Nowicjatu (Kluczbork), Tercjatu (Radna Góra) i ze wspólnot. Uroczystość zakończyła się wspólną agapą w Domu prowincjalnym w Tarnowie.

jm

galeria zdjęć »»

Rekolekcje zakonne

W Tarnowie, w domu prowincjalnym od 22 lipca odbyły się rekolekcje zakonne. 52 siostry przybyły ze wspólnot Polski, Europy Zachodniej oraz Misjonarki z Brazylii, by spędzić 8 dni na duchowej odnowie. Rekolekcjom przewodniczył Biskup Nominat - ks. Grzegorz Ryś, dotychczasowy Rektor Seminarium w Krakowie. Rozważania rekolekcyjne oparte zostały o 1 list św. Pawła Apostoła do Koryntian.

Wspólna modlitwa, słuchanie Słowa Bożego i trwanie w ciszy adoracji stały się przestrzenią spotykania Jezusa Ukrzyżowanego dla nas i Zmartwychwstałego, Tego który żyje pośród nas.
W rekolekcjach uczestniczyło siedem sióstr, przygotowujących się do złożenia ślubów wieczystych.

jm


Misjonarka w Iwoniczu Zdroju

Siostra Beyzyma Potoczek, misjonarka z Brazylii, należąca do Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, odwiedziła kilka parafii, na terenie których są wspólnoty sióstr Prowincji tarnowskiej. Były to m. in. Iwonicz Zdrój, Kraków-Mogiła, Kozy i Rabka. Siostra od 17 lat pracuje na misjach w Brazylii.

W Parafii p.w. Św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu-Zdroju, Siostra po każdej Mszy św. opowiadała o pracy józefitek w piątym, co do wielkości państwie świata - Brazylii.

Przypomniała postać patrona tutejszej Parafii Świętego Iwo z Bretanii, niosącego pomoc potrzebującym i podziękowała za piękną inicjatywę parafian wspomagania misjonarzy modlitwą i ofiarą na potrzeby misji. Od kilku lat grupa modlitewna Świętego Józefa działająca w parafii, przy wspólnocie sióstr, przed Niedzielą Palmową przygotowuje palmy, we czwartek na zakończenie Oktawy Bożego Ciała wianuszki z ziół i kwiatów, a na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny bukiety. Przychodząc do kościoła wierni mogą wziąć palmę, wianuszek lub bukiet do poświęcenia wrzucając do puszki ofiarę na misje.

jm

więcej »»

Józefitki u Matki Bożej Tuchowskiej

Wielki odpust tuchowski, to czas szczególny, kiedy spieszymy do Matki, by powierzać Jej wszystko, co stanowi życie, codzienność, powołanie... W obecnym roku odpust odbył się pod hasłem: Z Maryją do pełni komunii z Bogiem. Wiele sióstr nawiedziło Bazylikę z cudownym obrazem Pani Tuchowskiej na lipowym wzgórzu. Siostry zarówno młode jak i starsze, przybywały do Tuchowa ze wspólnot prowincji różnymi środkami lokomocji, ale także pieszo.

Szczególnym dniem spotkania osób konsekrowanych był 7 lipca. Mszy Świętej o godzinie 15.00, przewodniczył redemptorysta o. Jacek Zdrzałek, koordynator Konferencji Europejskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Pielgrzymka osób konsekrowanych zgromadziła siostry i braci różnych zgromadzeń diecezji. Siostry józefitki zaangażowały się też czynnie w czasie tych dni poprzez prowadzenie modlitwy o powołania, Koronki do Miłosierdzia Bożego, różańca na dróżkach różańcowych i drogi krzyżowej.

jm

galeria zdjęć »»

Sam na sam z Jezusem... rekolekcje zakonne

Od 27 czerwca-5 lipca Radna Góra /k Zaklikowa stała się oazą, gdzie odbyły się rekolekcje zakonne dla Sióstr Józefitek. Przez osiem dni 40 sióstr trwało w milczeniu, na modlitwie. Te doroczne duchowe ćwiczenia mają na celu odnowić i pogłebić relację oblubieńczą z Jezusem, rozpalić na nowo żar oddania się Bogu i zaangażowanie apostolskie. Rekolekcje prowadził o. Tomasz Mular CSsR, redemptorysta z Lublina. Siostrom towarzyszyły także Przełożona generalna - s. M. Leticja Niemczura i Przełożone prowincjalne: s. M. Marit Kot (z Wrocławia) i s. Ewa Mazurek (z Tarnowa).

jm


spotkanie Sióstr Juniorystek Prowincji tarnowskiej

W dniach 18-19 czerwca, w Domu prowincjalnym w Tarnowie odbyło się spotkanie Sióstr juniorystek Prowincji tarnowskiej, któremu przewodniczyła Siostra Prowincjalna Ewa Mazurek. Kulminacyjnym i radosnym momentem była wiadomość o dopuszczeniu przez Zarząd Prowincji wszystkich sióstr juniorystek do odnowienia ślubów zakonnych (Siostry Juniorystki po I-ych ślubach przez ok. 5-8 lat odnawiają swe przyrzeczenie Bogu, co rok aż do złożenia ślubów wieczystych). Był też czas dzielenia się swoimi doświadczeniami, sukcesami i trudnościami mijającego roku. Na indywidualnym spotkaniu Siostra Prowincjalna przekazała informację o zmianie wspólnoty siostrom, które to dotyczyło.
W programie spotkania była też adoracja Najświętszego Sakramentu, czas powierzania Jezusowi dalszej drogi i całej przyszłości. Wieczorem siostry udały się do Florynki, gdzie spędziły noc, a nazajutrz po Mszy św. wyruszyły na szlak do Wąwozu Homole. Padający deszcz pokrzyżował jednak plany i skrócił wędrówkę po górach, co stało się okazją do nawiedzenia kościoła Sióstr Klarysek w Starym Sączu, a zza szyb samochodu Dolinę Popradu. Po umocnieniu ducha i ciała siostry wróciły do swoich wspólnot z sercami przepełnionymi radością i nadzieją na nowe jutro.

sk

galeria zdjęć »»

Prośba o powołania

W sobotni poranek, 4 czerwca wyruszyła piesza pielgrzymka z Tarnowa do Tuchowa, do Sanktuarium MB Tuchowskiej. Wzięło w niej udział 20 Sióstr Józefitek, które przybyły z różnych wspólnot Prowincji tarnowskiej (Florynka, Kraków, Krosno, Tarnów, Tuchów). Intencją główną tej pielgrzymki było uproszenie daru nowych powołań do Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa. W drodze Siostry modliły się śpiewem Godzinek ku czci Najswietszej Maryi Panny, pieśni i piosenek religijnych, Różańcem, Koronką do Bożego Miłosierdzia, trudem i radością. Po 5 godzinach drogi, w samo południe, Siostry pokłoniły się Jezusowi i Jego Matce w Bazylice Tuchowskiej. Następnie skorzystały z gościnności Wspólnoty tuchowskiej, by przed Eucharystią zmyć pielgrzymi kurz i posilić się nieco. O godz. 14.00 wzięły udział we Mszy Świętej wieńczącej wspólne pielgrzymowanie, celebrowanej przez o. Sławomira Pawłowicza CSsR, w kaplicy postulanckiej Ojców Redemptorystów. W homilii Ojciec podkreślił, że autentyczne życie modlitwą wzmacnia w powołanych miłość do Chrystusa, która staje się siłą pociągającą na tą drogę młodych ludzi. Po Mszy św. pielgrzymka została rozwiązana. Siostry wróciły do swych wspólnot umocnione spotkaniem z Matką i Jej Synem. Była to już XV tarnowska pielgrzymka piesza w intencji powołań.

jm

galeria zdjęć »»

Jakie życie, taka śmierć...

Wspólnota Sióstr św. Józefa w Tuchowie, w dniu 2 czerwca, pożegnała swoją Siostrę NAZARIĘ, którą Pan powołał do siebie w 75 roku życia, w tym w Zgromadzeniu przeżyła 57 lat.
S.M. NAZARIA - Stanisława Woszczak ur. 11 listopada 1936 w miejscowości Ulicko-Seretkiewicz na Kresach Wschodnich, należącej do archidiec. lwowskiej. Wychowywana była w głęboko wierzącej rodzinie, gdzie dominowały zasady: Bóg, Honor, Ojczyzna. Otrzymując mocne fundamenty była im wierna przez całe życie.
W okresie dzieciństwa Siostra wraz z rodziną doświadczyła poniewierki wojennej, przesiedleń dokonywanych przez okupanta i zagrożeń ze strony Banderowców. By ratować życie, rodzina była zmuszona zostawić swój dobytek i opuścić rodzinne strony. Osiedliła się w Lubaczowie. W 18-tym roku życia, idąc za wezwaniem Pana wybrała życie zakonne i wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Pierwszą profesję zakonną złożyła w 1956 r. w Kluczborku. Po złożeniu ślubów, została skierowana do pracy wychowawczej w Domu Dziecka w Karpaczu, a po kilku latach w Domu Dziecka w Wierzbicach.
Siostra miała uzdolnienia muzyczne i w tej dziedzinie zdobyła kwalifikacje. Dzięki temu posługiwała w parafiach jako organistka: w Uszwi, Bolkowie i Radnej Górze. Pełniła też funkcje przełożonej Sióstr w Krynicy i Radnej Górze, gdzie równocześnie prowadziła budowę domu.
Siostra Nazaria od wielu lat cierpiała na reumatyzm stawowy, mimo to, nie uchylała się od pełnienia obowiązków, ale ofiarnie je pełniła w miarę swych możliwości. W wieku emerytalnym, została przeznaczona do Domu Nowicjackiego w Kluczborku, gdzie pełniła funkcję furtianki przez 11 lat.
Do Wspólnoty Sióstr w Tuchowie przybyła w 2006 r. , gdzie jeszcze częściowo podjęła prace na furcie i portierni Domu Pogodnej Jesieni. Gdy już nie była w stanie pełnić żadnego obowiązku, posługiwała Zgromadzeniu i Kościołowi swoim cierpieniem.
Siostra Nazaria promieniowała pokojem i pogodą ducha. Całe życie ofiarowała Bogu, pełniąc Jego Wolę w postawie św. Józefa bez rozgłosu i w pokorze serca.

rb


Jubileusz Sióstr Józefitek w Iwoniczu Zdroju
W VI Niedzielę Wielkanocną 29.05.2011 w Kościele Parafialnym w Iwoniczu Zdroju p.w. Św. Iwo i Matki Bożej Uzdrowienie Chorych odbyła się uroczystość Jubileuszu 50 - lecia życia zakonnego Siostry Konstancji Sobotka i 25 - lecia Siostry Benedetty Wiśniowskiej /pochodzącej z tutejszej parafii/.
Mszy świętej przewodniczył Ks. Infułat Stanisław Zygarowicz, a w koncelebrze uczestniczyli ks. Proboszcz dr Andrzej Chmura, ks. Prałat Kazimierz Nawrocki, Ks. Kanonik Stanisław Kaszowski oraz dwóch Ojców Redemptorystów. Oprawę liturgiczną przygotowały Siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa.
Na Eucharystii obecne były rodziny Sióstr, parafianie i kuracjusze oraz Siostry przybyłe z różnych placówek tarnowskiej prowincji Zgromadzenia, na czele z s. Prowincjalną Ewą.

Po Mszy świętej przedstawiciele młodzieży, Rady parafialnej i Grupy Świętego Józefa złożyli Siostrom jubilatkom życzenia i gratulacje.
Uroczystość zakończyła agapa, śpiew piosenek i odczytanie wiersza Księdza Prałata Kazimierza Nawrockiego dedykowanego Siostrze Konstancji na Jubileusz 50 - lecia życia zakonnego.

sr

Wywiad z Siostrą Konstancją Sobotka »»
NIEDZIELA PRZEMYSKA - nr 25 ( 19.06.2011 )

Dziękczynienie za bł. Jana Pawła w Tuchowie

W Bazylice Matki Bożej Tuchowskiej 21/22 maja, odbyła się noc czuwania. Intencją tej modlitwy sióstr prowincji tarnowskiej było dziękczynienie za Osobę i świętość bł. Jana Pawła. Siostry zanosiły też prośby do Boga o autentyzm i głębię duchowego życia, wypełnianie misji charyzmatycznej oraz o dar nowych powołań do służby Bożej, zwłaszcza w Zgromadzeniu św. Józefa. Czuwanie rozpoczęło się Maryjnym Apelem, po którym w temat wdzięczności wprowadził zebrane siostry ks. Józef Gaweł SJ. W programie było też spotkanie z Maryją w myśli Jana Pawła II, Godzinki do NMP, koronka franciszkańska i modlitwa brewiarzowa. Centrum stanowiła Msza św., która sprawował Proboszcz tuchowskiego sanktuarium, o. E. Leśniak. W czuwaniu wzięło udział 85 sióstr prowincji tarnowskiej, na czele z Zarządem prowincji tarnowskiej, Siostrami z zarządu Generalnego i ze wspólnoty tegoż domu w Krakowie.

jm

galeria zdjęć »»

Prosili Pana żniwa przez serce Maryi
14 maja 2011 roku członkowie Duchowego Dzieła Pomocy Powołaniom z Prowincji Tarnowskiej Sióstr Świętego Józefa pielgrzymowali do tronu Maryi, aby u stóp Królowej Polski zawierzyć intencję nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz otoczyć opieką tych, którzy już trwają przy Jezusie na drodze rad ewangelicznych. Pątniczki z Iwonicza Zdroju i z Krosna włączyły się w Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Lechowicza z Tarnowa. Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył ks. bp Ordynariusz diecezji Tarnowskiej Wiktor Skworc.

W homilii bp Wiktor prosił, aby nie ustawać w modlitwie o powołania i za powołanych: Moi drodzy, wspólnie tą Eucharystią dziękujemy Zbawicielowi za to, że nadal powołuje robotników na swoje żniwo. Dziękujemy również dzisiaj za wszystkich, którzy wspierają powołanych modlitwą i świadectwem chrześcijańskiego życia. Dlatego w naszej wspólnocie dziękujemy Bogu - za mocne Bogiem polskie rodziny, w których ziarno Bożego powołania może wzrastać. Dziękujemy za wszystkich, którzy na serio traktują wezwanie Chrystusa: "Proście Pana Żniwa..." i proszą o powołania do głoszenia Ewangelii chociażby w ramach pierwszoczwartkowych nabożeństw.
Po południu rodziny osób powołanych i wspierających powołania wysłuchały konferencji, którą wygłosił rektor tarnowskiego seminarium ks. dr Jacek Nowak. Pielgrzymi udali się także do Łagiewnik, by u stóp Jezusa Miłosiernego zawierzyć polskie rodziny, które są kolebką powołań.

zk


ODESZŁA na SPOTKANIE z PANEM
W dniu 11 maja 2011 r. w domu zakonnym Sióstr św. Józefa w Tarnowie zmarła Siostra Loreta, mając 83 lata, w tym w Zgromadzeniu przeżyła 60 lat.
S.M. Loreta - KINGA BERBEĆ urodziła się 3 marca 1928 r. na Kresach Wschodnich w miejscowości Podzameczek, przynależącej do archidiecezji lwowskiej. W jej rodzinie panowała atmosfera o głębokich zasadach religijnych i patriotycznych. Ojciec, z zawodu kolejarz utrzymywał całą rodzinę składającą się z 6-ciu osób. W czasie wojny cała rodzina doświadczyła przykrych przeżyć i cierpień. Narażeni na napady ukraińskich Banderowców, żyli w ciągłym lęku i niepewności. Sydrom tego s. Loreta odczuwała do końca życia. Trwający przez kilka miesięcy na terenie ich zamieszkania front wojenny, z całego dobytku, jaki mieli pozostawił zgliszcza. W poszukiwaniu życiowego i materialnego bytu, zmuszeni byli opuścić rodzinne strony i jeszcze przed ukończeniem wojny w 1944 r. udało im się przedostać do Sędziszowa Małopolskiego gdzie na jakiś czas zamieszkali. Tutaj u Kingi zrodziło się powołanie do życia zakonnego.


s. Loreta na spotkaniu z Ojcem świętym na Wawelu 1997 r.


Wierna Bożemu wezwaniu poprosiła o przyjęcie do Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, gdzie została przyjęta w 1951 r. w Tarnowie. Pierwsze śluby zakonne złożyła w 1953 r. w Kluczborku, a posługę apostolską pełniła na następujących placówkach:
K r a k ó w-Mogiła - praca parafialna (1953-1955)
G n i e w - praca parafialna (1955-1959)
P a c z k ó w - Dom Sióstr Seniorek - przełożona wspólnoty (1959-1965)
T a r n ó w - Dom Księży Emerytów - praca przy chorych (1965-1968)
K l u c z b o r k - Dom Nowicjatu - przełożona (1968-1971)
B o l k ó w - placówka parafialna - przełożona (1971-1974)
T o r u ń - parafia Ojców Redemptorystów - zakrystianka (1974-1977)
I w o n i c z-Zdrój - praca parafialna - przełożona (1977-1980)
P a c z k ó w - Dom Sióstr Seniorek - przełożona (1980-1933)
K r a k ó w-Wawel - kasa biletowa - kasjerka (1983- 2001)

W 2001 roku z powodu stanu zdrowia Siostra została zwolniona z obowiązku i przeznaczona na pobyt stały do domu prowincjalnego w Tarnowie. Już wtedy rozpoznano u niej chorobę nowotworową, a także inne schorzenia. Ceniła życie zakonne i stosowała się do jego wymogów. Brała czynny udział w życiu wspólnotowym i była wierna zasadom wszczepionym jej w okresie formacji. Była otwarta i wrażliwa na potrzeby innych. Wśród ludzi świeckich miała grono osób zaprzyjaźnionych, mających względem niej zobowiązania wdzięczności za wiele dobra, jakiego doświadczyli w trudnych sytuacjach życiowych.

Siostra Loreta prowadzona przez Bożą Opatrzność drogą czasami trudną, naznaczoną krzyżem, który od wielu lat stał się jej codziennym towarzyszem; wszystko znosiła ze spokojem i poddaniem się Woli Bożej. W ten sposób przygotowywała się do innego życia, jakie ją czekało w wieczności. Do Domu Ojca odeszła w ulubionym jej miesiącu maju w obecności rodzonej Siostry - p. Czesławy i siostrzeńca - otoczona modlitwami Sióstr. Za jej wierność łasce powołania, niech doświadcza wiecznej radości.

rb


Mamy nowego BŁOGOSŁAWIONEGO

W dniach 27 kwietnia do 3 maja z Krakowa wyruszyła pielgrzymka sióstr józefitek do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II. Wśród przedstawicielek Zgromadzenia było 20 sióstr z prowincji tarnowskiej. Na trasie pielgrzymowania znalazły się także inne ważne miejsca dla chrześcijaństwa, jak: Wenecja - bazylika św. Marka, Padwa - miejsce relikwii św. Antoniego, Loreto - Sanktuarium Domku Matki Bożej, Lanciano, miejsce cudu Eucharystycznego, San Govani Rottondo - miejsce życia i działania Ojca Pio oraz Asyż z Bazyliką św. Franciszka.
Cała pielgrzymka wraz z centralnym wydarzeniem beatyfikacji naszego Rodaka, to jedna wielka uczta duchowa. Bóg podarował siostrom ten czas, miejsca, ale także świadków Zmartwychwstałego, który zaprasza: Idź i głoś wszystkim to, co zobaczyły twe oczy...

jm

galeria zdjęć »»

Jubileusz życia zakonnego

Na zakończenie rekolekcji prowadzonych przez o. Włodzimierza Sowińskiego OP w Polanicy Zdroju, odbył się jubileusz 60-cio, 50-cio i 25-lecia życia zakonnego. Z prowincji tarnowskiej były to jubilatki:

60-lecia: s. M. Lucjana Sikoń, s. M. Perpetua Nizio, s. M. Amelia Weselak, s. M. Amata Budkowska,
50-lecia: s. M. Agnes Wojtasiewicz, s. M. Konstancja Sobotka, s. M. Gwidona Flis,

a Srebrny Jubileusz obchodziły Siostry: s. M. Sabina Dusza, s. M. Kolbena Rosiek, s. M. Benedetta Wiśniowska, s. M. Ryszarda Jeszka, s. M. Tymoteusza Tokarz i s. M. Alfonsa Grybel.

jm


Pustynia w środku miasta

W dniach 4-12 lutego odbyły się rekolekcje zakonne 80 sióstr józefitek. Dniom modlitwy i refleksji przewodniczył ks. prof. dr hab. Roman Pindel, wykładowca biblistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a zarazem ojciec duchowny kleryków w WSD, w Krakowie.

Do Tarnowa na coroczną "ośmiodniową pustynię" przybyły siostry z Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy.

W tej wspólnocie trwały na modlitwie i rozważaniu Słowa Bożego, które obficie było zasiewane przez Rekolekcjonistę.

jm

zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć »»

Jubileusz osób konsekrowanych w diecezji tarnowskiej
Obchody Dnia Życia Konsekrowanego, w tym roku w Diecezji Tarnowskiej były szczególne. Wpisane były bowiem w Jubileusz 225-lecia Diecezji. Rozpoczęły się 1 lutego uroczystymi nieszporami w trzech klasztorach klauzurowych: w Tarnowie u sióstr karmelitanek, Starym Sączu - u klarysek i Zakliczynie-Kończyskach u bernardynek.
2 lutego, w sam dzień Ofiarowania, został przygotowany bogaty program dla osób konsekrowanych diecezji. Spotkanie rozpoczęło się w auli Jana Pawła II , niedaleko tarnowskiej katedry, o godz. 10.30. Na początku s. Joannes Mazurkiewicz, jako referentka diecezjalna przywitała Księdza Biskupa Ordynariusza, Biskupów pomocniczych i wyraziła wdzięczność za troskę o życie konsekrowane w diecezji. Powitała też zaproszonego na to święto o. Waldemara Barszcza z Watykanu oraz wszystkich Braci i Siostry.

Następnie odbyła się inscenizacja Stałeś się przez Słowo, ale trzeba byś stał się na nowo, którą przygotowały józefitki z Krakowa i Tarnowa. W inscenizacji wzięli udział siostry i bracia z czterech zgromadzeń: józefitki, urszulanki, franciszkanie i redemptoryści. Kolejnym punktem świętowania był wykład o. W. Barszcza: Życie konsekrowane w Kościele widziane z perspektywy watykańskiej.
Po wykładzie wszyscy zebrani udali się pod katedrę, gdzie nastąpiło poświęcenie gromnic i procesja do katedry. Osoby konsekrowane z całej diecezji, uczestniczyły w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Homilię wygłosił biskup pomocniczy Wiesław Lechowicz, który wzywał osoby konsekrowane by nadal były przykładem pobożności, prawości i życia nadzieją. W spotkaniu uczestniczyło ok. 400 braci i sióstr, którzy oddali swe życie na własnośc Bogu. Po Mszy św,. podczas której odnowiono śluby zakonne, odbyła się agapa i projekcja filmu Wyspa.

W diecezji tarnowskiej jest ponad tysiąc sióstr zakonnych i około 150 braci i zakonników. Pracują w szpitalach, domach opieki, szkołach, przedszkolach a także na misjach. Prowadzą m.in. Dom Samotnej Matki, kuchnie dla ubogich. Jedną z nowych inicjatyw są okna życia w Tarnowie i w Nowym Sączu, gdzie trafiło już dwoje dzieci.

jm

zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć »»

Opłatek wolontariuszy Caritas u Józefitek

29 stycznia br. w klasztorze Sióstr Św. Józefa przy ul. Mościckiego 34 odbyło się spotkanie opłatkowe dla wolontariuszy Caritas z parafii św. Rodziny w Tarnowie. Spotkanie rozpoczęto Mszą św. o godz. 18.00, której przewodniczył ks. Ryszard Mandrycz CM, opiekun duchowy zespołu. We Mszy św. udział wzięły również siostry z domowej wspólnoty, które także włączyły się czynnie w przygotowanie liturgii, a także wigilijnego stołu.
Po zakończeniu Eucharystii, wszyscy uczestnicy udali się do zakonnego refektarza, gdzie ks. Ryszard odczytał Ewangelię św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa. Następnie połamano się opłatkiem i złożono sobie życzenia. Zaproszonymi gośćmi byli darczyńcy, którzy każdego dnia wspierają działalność charytatywną przy parafii, s. prowincjalna Ewa Mazurek, s. Inga Niedzielska, przełożona domu, s. Joannes Mazurkiewicz, s. Magdalena Bakalarz, pan Józef Rojek, poseł Rzeczpospolitej Polskiej z ziemi tarnowskiej oraz wolontariusze. Podczas trwania agapy siostry s. Jolanta Kolarz, s. Joela Cisek i wolontariusze przygotowali zabawy i skecze, które rozweseliły zebranych. Również sama organizatorka spotkania, s. Grzegorza Bukita, pracująca w parafialnej Caritas, odegrała w skeczu rolę Szczepcia. Uczestnicy opłatka chętnie włączali się w zabawy, a śmielsi tańczyli, komentując: w klasztorze tośmy jeszcze nigdy nie tańczyli..
s. Grzegorza w imieniu ks. Proboszcza Zdzisława Góry CM podziękowała darczyńcom oraz panu posłowi za wielki dar serca dla drugiego Człowieka, zwłaszcza tego opuszczonego, biednego, bezdomnego, będącego w potrzebie. W dowód wdzięczności każdy z ofiarodawców otrzymał pisemne podziękowanie. Świętowaniu nie było by końca, ale że klasztor ma swoje prawa - przed godziną 22.00 wspólnym tańcem zakończono tegoroczne spotkanie opłatkowe.

gb

zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć »»

Spotkanie animatorek Modlitewnych Grup Świętego Józefa
Dnia 15 stycznia odbyło się spotkanie sióstr animatorek Modlitewnych Grup Świętego Józefa w domu prowincjalnym w Tarnowie. Rozpoczęto modlitwą Koronki do Świętego Józefa, w której powierzono przemożnemu Patronowi, istnienie i funkcjonowanie modlitewnych grup przy domach prowincji tarnowskiej. Kolejnym etapem było dzielenie doświadczeniami i przedstawienie specyfiki każdej z grup. Z relacji sióstr wynika, że dzięki przynależności do tych grup szerzy się kult do Świętego Józefa i pogłębia więź ze Zgromadzeniem. Członkowie grup swoim cierpieniem, modlitwą a także działalnością służą Kościołowi, angażując się w różne dzieła przy parafiach.

W roboczej części spotkania podjęto refleksję jak w sposób prosty, a zarazem skuteczny przekazywać uczestnikom spotkań tematykę przeznaczoną na dany miesiąc. Spotkanie zorganizowała s. Klaudia Kawecka, prowincjalna animatorka MGŚJ. W spotkaniu wzięło udział sześć sióstr, a także s. Prowincjalna Ewa Mazurek.

kk


Rok 2010

Św. Zygmunt Gorazdowski znowu "obecny" w Sanoku
30 października 2010 r. stał się szczególnym dniem dla Sanoka, ale i dla Józefitek. W czasie uroczystej Mszy św. został poświęcony pomnik Św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego - Patrona miasta. Uroczystościom przewodniczył Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Ks. Abpa Józef Michalik, Metropolita Lwowski, Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki i licznie zaproszeni Goście, Sanoczanie oraz ponad trzydzieści sióstr Józefitek z Krakowa, Krosna, Radnej Góry, Uszwi i Tarnowa.

Ks. Zygmunt urodził się w Sanoku i żył na przełomie XIX i XX stulecia. Znany był z działalności dobroczynnej. Nazywano go "księdzem dziadów" i "ojcem ubogich".

Bardzo gratuluję miastu Sanok, że wybrało takiego patrona. Ksiądz Gorazdowski tu urodził się i wychowywał - podkreślił podczas odsłonięcia pomnika abp Michalik. Z kolei abp Mokrzycki podczas homilii przypomniał postać św. Zygmunta Gorazdowskiego.
Pomnik powstał w dużej części z ofiar Darczyńców, przy współudziale władz Sanoka. Monument został posadowiony na placu przy kościele pw. Chrystusa Króla w Sanoku.Dwumetrowy pomnik z brązu, autorstwa Agnieszki Świerzowicz-Maślaniec i Marka Maślaniec, przedstawia ks. Gorazdowskiego wraz matką trzymającą na ręku dziecko. Monument stanął na osiedlu, gdzie urodził się kapłan.
Dla Sióstr św. Józefa, uroczystość ta była też okazją do nawiedzenia miejsc związanych z życiem ich Założyciela i modlitwy za tych, którzy proszą o jego wstawiennictwo.

Złoty Jubileusz Domu Pomocy Społecznej i 50 lat posługi Józefitek w Rudzie Różanieckiej
Jubileusz pracy i modlitwy sióstr Józefitek w Rudzie Różanieckiej mocno wpisuje się w Jubileusz Domu Pomocy Społecznej. Głównym punktem uroczystości Jubileuszu dnia 23 lipca 2010 r. była Msza św., w czasie, której Kapłani modlili się w intencji wszystkich pracowników i mieszkańców DPS-u. Przed Mszą św., s. Ester Rojek, przełożona wspólnoty Sióstr w Rudzie Różanieckiej z Panem Dyrektorem Ośrodka, Januszem Zastawnym przywitali honorowego Gościa Ks. Bpa Wacława Depo, Ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
W homilii, Ks. Biskup, podkreślił wartość Miłości, wyrażanej w służbie bliźnim. Po Mszy św. miała miejsce prezentacja filmu pt. "Powstanie i działalność DPS-u", po której mieszkańcy Domu wykonali pantomimę "Ogród Marzeń".
Na uroczystości były obecne władze Zgromadzenia: Przełożona generalna - Matka Leticja Niemczura wraz z Sekretarką generalną s. Mieczysławą Rybacką, s. Prowincjalna Ewa Mazurek i Siostry, które pracowały w tym Domu. Matka Leticja dziękując za współpracę, gratulowała Panu Dyrektorowi rozbudowy i tak pięknego wyglądu ośrodka. Na ręce P. Dyrektora ofiarowała haftowany ornat do kaplicy i obraz "Pejzaż Afrykański". Ze szczególnym podziękowaniem zwróciła się do Ks. Biskupa Wacława za wspieranie Józefitek i trwanie tej placówki po dzień dzisiejszy, gdyż w 2007 r. wspólnota miała być zlikwidowana ze względu na bardzo trudne warunki mieszkaniowe Sióstr.

Zaproszonymi Gośćmi na uroczystości jubileuszowe byli Ks. Bp Wacław Depo,Kapłani: ks. inf. Jan Jagodziński, ks. dziek. Narola Czesław Szczerba, ks. kan. Leon Rogaliki, poprzedni Proboszcz, ks. dziek. Lubaczowa Andrzej Stopyra, ks. Proboszcz Waldemar Górski oraz Sekretarz ks. Biskupa ks. Mariusz Trojanowski. Obecni byli także przedstawiciele władz: Poseł na sejm RP Mieczysław Kasprzak, Wojewoda Podkarpacki Mirosław Karapyta, Starosta Lubaczowski Józef Michalik, dyrektorzy placówek województwa oraz pierwsi pracownicy placówki, władze Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa i Siostry, które na przestrzeni 50 lat tutaj pracowały.

Z historii...
Siostry Józefitki zostały służbowo przeniesione do Państwowego Zakładu dla Upośledzonych umysłowo i chorych psychicznie w Rudzie Różanieckiej w 1960 r. Do tego czasu siostry pracowały w Powiatowym Szpitalu w Lubaczowie.

Pracę rozpoczęło pięć Sióstr: Wacława Hrycaj, s. Akwila Wasylkiewicz, s. Salomea Duźniak, s. Adamina Wachowska i s. Cyryla Stochmal. Do lat 70 tych ubiegłego stulecia tylko Siostry posługiwały tutaj jako pielęgniarki, gdyż świeccy nie chcieli pracować w tym Ośrodku. Siostry pełniły wszystkie odpowiedzialne funkcje do 1998 r. Obecnie pracują wśród chorych dwie Siostry Pielęgniarki i Siostra Psycholog.


Dni pustyni dla Józefitek
W dniach 28 czerwca-6 lipca na Radnej Górze k. Zaklikowa odbyły się rekolekcje dla sióstr józefitek. Poprowadził je o. Ryszard Hajduk CSsR, redemptorysta z Elbląga. W tych dniach pustyni wzięło udział 60 sióstr z Polski, Ukrainy oraz misjonarki z Afryki.

XIV piesza pielgrzymka Józefitek do Matki Tuchowskiej
To już XIV józeficka piesza pielgrzymka w intencji powołań do Zgromadzenia. Miała ona miejsce 2 lipca b.r. Wzięły w niej udział siostry z kilku wspólnot Prowincji i dziewczęta z krośnieńskiego Domu. Na szlak wyruszono o 7.00 z Domu Prowincjalnego w Tarnowie. Do radosnego wędrowania mimo skwaru i zmęczenia, mobilizowała wspólna modlitwa i śpiew. Pielgrzymka szła nowym szlakiem - tzw. szlakiem św. Jakuba. Poprowadził nim pan Kazimierz, przewodnik z Tarnowa, który dołączył się do pielgrzymów pod Górą św. Marcina.
Po dotarciu do Tuchowa pierwsze kroki pielgrzymi skierowali do sanktuarium Matki Bożej na wzgórzu lipowym. Tam w ciszy powierzyli Jej prośby o dar odważnych i wspaniałomyślnych młodych dziewcząt, które pójdą za Jezusem w Zgromadzeniu Sióstr św. Józefa oraz swoje osobiste intencje.
O godz. 15.00 odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem chorych i niepełnosprawnych, której przewodniczył Ks. bp Andrzej Jeż, tarnowski biskup pomocniczy. W swej homili nawiązał do hasła tegorocznego odpustu: Z Maryją bądźmy świadkami miłości, zachęcając do czynnej miłości wobec każdego człowieka, a zwłaszacza cierpiącego.
W dniach wielkiego odpustu (1-9 lipca) wiele sióstr ze wspólnot Prowincji przybywało do Maryi, by na nowo powierzyć Jej opiece siebie, swe rodziny, Zgromadzenie i tych do których siostry są posłane.
/jk/

Obowiązek zamieszkania zakonnika we własnym domu zakonnym - doktorat Józefitki
W poniedziałek, 24 czerwca w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej z prawa kanonicznego s. mgr lic. Miriam - Marii Bilskiej. Praca doktorska na temat: Obowiązek zamieszkania zakonnika we własnym domu zakonnym, została napisana pod kierunkiem o. prof. dr hab. Bronisława Wenantego Zuberta OFM (KUL). Recenzentami byli: dr hab. Bożena Szewczul (UKSW) i ks. dr hab. Ambroży Skorupa, KUL. Komisji prowadzącej przewód doktorski przewodniczył ks. dr hab. Piotr Stanisz, KUL. W tym ważnym dniu towarzyszył Siostrze Miriam cały Zarząd Prowincji tarnowskiej z s. prowincjalną Ewą Mazurek, Delegatka Matki generalnej - s. M. Wirginea Pasternak, Siostry ze wspólnoty w Lublinie, Krakowie i Polanicy Zdrój. Obecni byli także bliscy z rodziny: Mama, Siostra z Mężem i osoby zaprzyjaźnione z Siostrą Doktorantką, między innymi ks. Józef Szczypa, Przyjaciel Zgromadzenia i ks. Zygmunt Potakiewicz z Lublina.
Obrona przebiegła bardzo dobrze, czego rezultatem było wniesienie przez komisję prowadzącą przewód doktorski do Rady Wydziału wniosku o przyznanie stopnia doktoranckiego s. Miriam. Po obronie miały miejsce gratulacje i zaproszeni goście udali się na obiad, który połączył Profesorów, Rodziny i Przyjaciół dwóch Bohaterów dnia ubiegających się o tytuł doktora prawa kanonicznego: s. Miriam Bilskiej, józefitki i mgra lic. Martina Chomiw, grekokatolickiego księdza z Tarnopola.
/jm/
Rok 2009
Hej kolęda...
Boże Narodzenie - to szczególny czas dziękowania Bogu za DAR MIŁOŚCI - dar Syna, Jezusa Chrystusa. W wielu polskich domach tę wdzięczność wyraża się poprzez śpiewanie kolęd, które w prosty sposób wyrażają wielką tajemnicę naszej wiary - Wcielenie Boga, który stał się bliskim, pośród nas. Józefickie domy trwają w tej dobrej i pięknej tradycji kolędowania. W tarnowskim domu prowincjalnym zagościł niecodzienny kolędnik - sekretarz generalnym konferencji episkopatu, ks. bp. Stanisław Budzik.

Wspólne kolędowanie to już tradycja kilkuletnia, a swój początek ma w czasie, gdy ks. Biskup był rektorem tarnowskiego seminarium duchownego.

Po uroczystej Eucharystii świątecznej było więc granie, śpiewanie a nawet chóry anielskie...

/jm/


Spotkanie przełożonych prowincji tarnowskiej
W Zakopanym odbyło się spotkanie formacyjne sióstr przełożonych prowincji tarnowskiej. Przez dwa dni (21-23.10.2009) siostry poprzez modlitwę, konferencje i spotkania, pochylały się nad tematem duszpasterskim: Bądźmy świadkami miłości. Spotkaniu przewodniczyła przełożona prowincjalna, s. Cypriana Bachara i o. Mieczysław Kożuch, jezuita, przewodnik duchowy i psycholog.
Ojciec Kożuch podjął tematy: Jak formować wspólnotę zakonną do życia wartościami ewangelicznymi dzisiaj i jak dobrze spełniać posługę przełożonej we wspólnocie.
Ponadto siostry wraz z s. Prowincjalną podjęły refleksję nad tym, jak jest realizowany we wspólnotach temat duszpasterski: Otoczmy troską życie i zastanawiano się nad formą przeżywania Roku Kapłańskiego. Inicjatywą sióstr było podjęcie modlitwy i duchowego wsparcia wobec kapłanów z parafii, na terenie, których siostry posługują, a także kapłanów z diecezji tarnowskiej.
W czasie intensywnej pracy był też czas odpoczynku i możliwość wyruszenia na szlaki...

/jm/


Nie ja, lecz TY JEZU... - spotkanie referentek powołań prowincji tarnowskiej
W dniach 3-4.09.2009 r., w Krakowie-Mogile odbyło się coroczne spotkanie referentek lokalnych ds. powołań. Trzynaście sióstr zebrało się u stóp Jezusa Mogilskiego, aby prosić o dar powołań do naszej Rodziny Zakonnej.
Siostry rozpoczęły spotkanie od adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której modliły się o wytrwanie w powołaniu dla każdej Józefitki oraz o dar nowych powołań. W tych intencjach została odprawiona Eucharystia sprawowana przez o. Jana Janasa OFM Conv. W homilii podkreślił, iż troska o dar nowych powołań rozpoczyna się i przejawia w pielęgnowaniu własnego powołania. Referentka powołaniowa to osoba pełna Ducha Świętego, z którą dobrze jest być i która przede wszystkim jest świadoma Bożego działania, a nie ludzkiego: Nie ja, lecz TY JEZU...
Podczas spotkania podjęto wiele tematów związanych z kwestią duszpasterstwa młodzieży, przedstawiono zbliżające się inicjatywy Kościelne i nakreślono plan pracy w roku szkolnym 2009/2010. Cała działalność została oddana w ręce Maryi, aby to Ona sama czuwała nad rozwojem powołania w sercu młodych dziewcząt.
Siostry, radując się darem przynależności do Rodziny Franciszkańskiej włączyły się w obchody 800-lecia Reguły Franciszkańskiej w Krakowie. W niedzielę wzięły udział w Eucharystii dziękczynnej w Łagiewnikach, sprawowanej przez J. E. kard. Stanisława Dziwisza. Ksiądz Kardynał podziękował za wkład, jaki wnosi Rodzina Franciszkańska w Kościół w Polsce. Podkreślił, iż znakiem rozpoznawczym franciszkanina i franciszkanki jest ewangeliczne ubóstwo, braterstwo, prostota oraz radość. Być w rodzinie Franciszkańskiej oznacza nieść Chrystusa, nieść Ewangelię.

Józefitki na X Międzynarodowym Kongresie Józefologicznym
W Kaliszu, w dniach 27. 09. - 4.10. 2009 odbył się jużX X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. Tematem wiodącym był: Święty Józef jako Patron na nasze czasy.
Drugi dzień kongresu był szczególny dla osób konsekrowanych. Wiele józefitek wzięło udział w wykładach i uroczystej Mszy św. w kaliskim sanktuarium.

Eucharystię celebrowali kapłani z wielu krajów świata zebrani na Kongresie, Ordynariusz Diecezji Kaliskiej, Biskup Stanisław Napierała, ks. Bp. Teofil Wilski i Ks. Arcybiskup Zygmunt Zimowski z Watykanu.

Na zakończenie Mszy św. miało miejsce zawierzenie Sióstr zakonnych Świętemu Józefowi. Śpiewy oraz czytania podczas liturgii wykonał chór złożony z sióstr nowicjuszek z Kluczborka i juniorystek z Tuchowa.

CHRYSTUS ŹRÓDŁEM NASZYCH UCZUĆ I DZIAŁANIA, JEGO MIŁOŚĆ PODSTAWĄ NASZEGO APOSTOLSTWA - III Kapituła Prowincji Tarnowskiej
Od 18-23 sierpnia 2009 roku w Domu Prowincjalnym w Tarnowie, odbyła się III Kapituła Prowincji Tarnowskiej, pod przewodnictwem siostry Prowincjalnej Cypriany Bachara. Na obrady zebrały się siostry z Zarządu Prowincjalnego, delegatka Matki Leticji Niemczura i zarazem była przełożona prowincji tarnowskiej s. Jana Przetak oraz siostry delegatki z Europy i Polski.

Na ten szczególny czas, ks. Biskup Ordynariusz Wiktor Skworc udzielił pasterskiego błogosławieństwa, zapewniając o swej modlitwie o dary Ducha Świętego.
Obrady poprzedzone były dniem skupienia, któremu przewodniczył o. Zdzisław Kijas OFM, rektor Seraphicum w Rzymie.

Poruszył on ważną kwestię samopoznania i odkrywania Boga. Podczas drugiego dnia obrad temat "formacji do życia konsekrowanego dziś" podjął o. Mieczysław Kożuch SJ.

Zadaniem Kapituły Prowincjalnej jest podsumowanie i weryfikacje dotychczasowego stylu życia sióstr. Siostry, wsłuchując się w głos Ducha Świętego starają się odczytać wyzwania Kościoła i świata dla posługi w twórczej wierności charyzmatowi Ojca Założyciela, św. Zygmunta Gorazdowskiego.

Zebrana Kapituła gościła także ks. Biskupa Wiesława Lechowicza, który odprawił Mszę świętą w zakonnej Kaplicy, wygłosił homilię i pobłogosławił pracom kapitulnym.
jm

Na wieki dla Jezusa
Dnia, 25 VII 2009 r. sześć sióstr ze Zgromadzenia Świętego Józefa złożyło w Bazylice katedralnej w Tarnowie śluby wieczyste:
s. Jordana, s. Ewelina, s. Nazaria, s. Tadeusza, s. Maria Józefa i s. Remigiusza
Trzy z nich pochodzą z terenów Polski, natomiast trzy z Ukrainy. Uroczystość profesji wieczystej została poprzedzona ośmiodniowymi rekolekcjami pod przewodnictwem o. Zdzisława Sendeckiego OFM Conv.
Uroczystą Eucharystię sprawował Pasterz Kościoła Tarnowskiego ks. bp Wiktor Skworc oraz wielu kapłanów przybyłych na tę uroczystość. Siostrom towarzyszyły także licznie zebrane współsiostry z całej Polski i Europy oraz rodzina i przyjaciele. W homilii ksiądz biskup podkreślił znaczenie i rolę życia konsekrowanego, wskazując na aspekt daru i zadania powierzonego w ich ręce.

Poprzez złożenie profesji wieczystej siostry zobowiązały się do zachowania przez całe życie ślubu czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W słowach: Oto jestem Panie, bo mnie wezwałeś, wyraziły swoją gotowość do pełnienia woli Bożej w Zgromadzeniu Sióstr Świętego Józefa. Swoje śluby złożyły na ręce obecnej Matki generalnej Leticji Niemczury, w obecności s. Cypriany Bachary, Prowincjalnej tarnowskiej i s. Nulli Broda, Prowincjalnej wrocławskiej.

jm


Rekolekcje zakonne
W dniach 22-30 lipca na Radnej Górze k. Zaklikowa odbyły się rekolekcje dla sióstr józefitek. Poprowadził je o. Zdzisław Sendecki OFM Conv. dla ok. 50 sióstr.

XIII raz na pieszo do Matki w intencji powołań
2 lipca odbyła się już XIII józeficka piesza pielgrzymka w intencji powołań do Zgromadzenia. Wzięło w niej udział 19 sióstr ze wspólnot Prowincji i 8 dziewcząt. Pielgrzymi wyruszyli na szlak o godz. 7.00 rano z Domu Prowincjalnego w Tarnowie. Drogę do Matki ubogaciła wspólna modlitwa, śpiew i rozmowy. Trud wedrówki w upalny czwartek stał się prośbą o dar nowych, wspaniałomyślnych młodych dziewcząt, które pójdą za Jezusem poprzez służbę Miłości Miłosiernej. Na wzgórzu lipowym, Matce Słuchającej powierzone zostały intencje i prośby. Dla "strudzonych" posiłek przygotowała Wspólnota tuchowska. O godz. 15.00 odbyła się uroczysta Eucharystia dla osób konsekrowanych z całej diecezji.
W czasie wielkiego odpustu (2-9.07) wiele sióstr ze wspólnot Prowincji przybywało do Maryi, by Jej powierzać siebie, swe rodziny, Zgromadzenie, wspólnoty i ludzi im powierzonych.

jm


Duchowe Dzieło Pomocy Powołaniom na Jasnej Górze
Dnia 9 maja członkowie Duchowego Dzieła Pomocy Powołaniom, odbyli pielgrzymkę na Jasną Górę, z okazji Ogólnopolskiego spotkania rodzin osób powołanych i wspierających powołania. Od wielu lat z inicjatywy Episkopatu Polski, w drugą sobotę maja każdego roku zbierają się na Jasnej Górze rodziny, przyjaciele, młodzież, członkowie grup parafialnych, by dziękować i prosić o dar nowych robotników na Pańskim żniwie.

Do Częstochowy, na spotkanie z Maryją udało się z Tarnowa 22 osoby DDPP. Przyjaciele Józefickiej Rodziny Zakonnej zebrali się w domu prowincjalnym w piątek wieczorem, by wspólnie przed Najświętszym Sakramentem prosić o dar nowych powołań.

Na czele pielgrzymki w Częstochowie stanął ks. bp. Wojciech Polak, który w swoim słowie podkreślił, że Powołanie jest darem Boga. Swoistą sztuką jest jego rozpoznanie. Dojrzewa ono w rodzinie oraz w najbliższym środowisku i szkole. Rówieśnicy mogą pomóc lub utrudnić, a nawet mogą być przeszkodą w wyborze drogi życiowej, jakim jest powołanie kapłańskie czy zakonne. Odpowiedź młodego człowieka na wezwanie Boga wiąże się też z długą drogą jego rozpoznawania i rozwoju. Towarzyszenie powołanym na ich drodze jest bardzo ważne. Uroczystej Eucharystii w bazylice jasnogórskiej o godz. 11.00 przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. W homilii ks. Arcybiskup podkreślił rolę kapłanów i sióstr zakonnych w budzeniu nowych powołań.
Po zakończonej Konferencji, pielgrzymi z Tarnowa udali się do Łagiewnik, by tam u Pana Miłosierdzia prosić o dar gorliwych dusz, pragnących oddać się Chrystusowi bez reszty.

125 urodziny i niecodzienny prezent...
19 marca Prowincja Tarnowska w sposób szczególny obchodziła 125-tą rocznicę powstania Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa. Jako wotum dziękczynne za dar istnienia Rodziny Zakonnej i otrzymanych łask na przestrzeni tego czasu, w domu prowincjalnym w Tarnowie, przy ul. Mościckiego 34, zostało podjęte nowe dzieło: Okno Życia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego.
Ponad sto lat temu św. Zygmunt odpowiedział na wezwanie Pana Boga i rozpoczął dzieło miłosierdzia na ulicach Lwowa. Była to odpowiedź pełna ufności i wiary, a trwa po dziś dzień, poprzez modlitwy i posługę jego duchowych córek. Dzień pierwszych obłóczyn - 17 II 1884 r., stał się datą powołania do istnienia Zgromadzenia.
Na uroczystość przybyły siostry ze wspólnot prowincji z przełożoną generalną s. Leticją Niemczura i siostrami prowincjalnymi: s. Nullą Broda z Wrocławia i s. Cyprianą Bachara - gospodynią uroczystości. Obecni byli przyjaciele Zgromadzenia, władze miasta, przedstawiciele urzędów, tarnowskiej Caritas i osoby zaangażowane w tworzenie tarnowskiego "okna życia".
Szczególna była obecność i modlitwa podopiecznych z DPJ w Tuchowie, Domu Dziecka z Krosna i przedszkolaków, członków Grup św. Józefa i Duchowego Dzieła Pomocy Powołaniom. Uroczystą Eucharystię w Katedrze Tarnowskiej poprzedziło przedstawienie o historii Zgromadzenia. Spektakl napisały i przygotowały siostry nowicjuszki, przybyłe z Kluczborka.

Msza Święta dzięczynna sprawowana była przez J. E. ks. bp Wiktora Skworca - Pasterza Kościoła Tarnowskiego i przybyłych kapłanów. W kazaniu ks. Biskup nawiązał do patrona dnia, św. Józefa, wskazując na jego odwagę w przyjęciu Maryi do swego domu. Jak podkreślił: św. Józef nie wahał się ani chwili wziąć brzemiennej Maryi do siebie. Dziś wielu mężczyznom brakuje takiej odwagi. Dlatego kobiety mogą czuć się niepewnie w swym macierzyństwie, mogą się go lękać. Chcemy im przyjść z pomocą. Temu właśnie ma służyć Okno życia. Na końcu Mszy św. Matka Leticja wypowiedziała Bogu dziękczynienie za 125 lat istnienia Zgromadzenia i całe bogactwo osób, dzieł i Bożych darów a wszyscy zebrani na uroczystej celebracji wyśpiewali hymn uwielbienia. Po Mszy św. zostało uroczyście poświęcone okno, które może uchronić zagrożone życie.

Pierwsze takie okno życia założył ks. Gorazdowski we Lwowie już w 1892 r. Był to Zakład Dzieciątka Jezus, dom dla podrzutków przeznaczony dla samotnych matek i ich dzieci oraz dzieci porzuconych. Tak, jak i za czasów św. Zygmunta, tak i dziś, dom sióstr Józefitek stał się miejscem nadziei dla dzieci, a zarazem "miejscem wyrzutu" dla społeczeństwa, o czym mówił w kazaniu ks. bp Wiktor Skworc.
W domu prowincjalnym przygotowano specjalny dziecięcy pokoik. Są tutaj szafki z ubrankami i pieluchami, miejsce do przewijania. Należy wspomnieć, że w Tarnowie w 2002 roku znaleziono na śmietniku żywego noworodka. Chłopczyk przeżył i został adoptowany. W ciągu ostatnich kilku lat w regionie tarnowskim było, co najmniej pięć przypadków porzucania dzieci po porodzie.

Więcej o "Oknie życia" na: http://www.rdn.pl/info_kzw/index.php?rdn=rdn_kzw200903755


Jubileuszowa "pustynia w mieście"
W roku jubileuszowym 125 lecia istnienia Zgromadzenia rekolekcje mają także jubileuszowy wymiar.

W dniach 4-12 lutego, w Kuczborku odbyły się rekolekcje zakonne dla sióstr. Przewodniczył im Ks. Tadeusz Miszewski. W dniu ich zakończenia odbył się jubileusz życia zakonnego. Siostry Jubilatki dziękowały Bogu za dar powołania i życia zakonnego. Z tarnowskiej prowincji były to siostry:
60-lecia: s. Benicja Godzisz
50-lecia: s. M. Kazimiera Kuzar
25-lecia:
s. M. Dorota Augustyn
s. M. Michała Galas
s. M. Doloria Zoń
s. M. Łucja Zając
s. M. Klaudia Kawecka
s. M. Alberta Masłyk
s. M. Nicola Tokarska

Natomiast w Tarnowie w dniach 20-28 lutego kolejnych ponad 80 sióstr ze Zgromadzenia zebrało się w Domu Prowincjalnym, by uczestniczyć w rekolekcjach, które poprowadził ks. prof. Waldemar Irek, rektor PWT we Wrocławiu. W swoich konferencjach często odnosił się do józefickich korzeni Zgromadzenia, zachęcając do powrotu do pierwszej miłości i gorliwości.

Mieszkańcy tuchowskiego DPJ w XV Małopolskim Przeglądzie kolędniczym
W dniach 21 i 22 stycznia 2009 odbył się w Tuchowie XV Przegląd Kolędniczy, zainicjowany 15 lat temu przez dyrektora DPS w Karwodrzy śp. Stanisława Kurczaba. Rokrocznie organizatorami coraz liczniejszych spotkań są: DPS w Karwodrzy, Burmistrz miasta Tuchów, PCPR w Tarnowie, Towarzystwo Walki z kalectwem w Tarnowie, Rektor WSD w Tuchowie i inni.
Tradycyjnie każdy dzień Przeglądu rozpoczynał się Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Pierwszego dnia słowo Boże skierował do uczestników liturgii rektor WSD w Tuchowie. O. Kazimierz Pelczarski, a drugiego dnia ks. bp Leon Dubrawski z Ukrainy. Następnie uczestnicy, opiekunowie i wszyscy zainteresowani tą nietypową imprezą, udali się do tuchowskiego Domu Kultury, który przez te dwa dni stał się wielką sceną teatralną dla osób chorych, starszych i niepełnosprawnych przyjmujących rzeczywistość z miłością i spotykających w niej Boga...
W tym roku do Tuchowa przybyło 47 zespołów (z trzech województw) m.in. z Krakowa, Przemyśla, Tarnowa, Bochni, Krosna, Wielkich Oczu, Rudy Różanieckiej, Owczar. Każdy zespół zgodnie z regulaminem prezentował ok. 20 minutowy program jasełkowy, który nie podlega ocenie konkursowej, natomiast równolegle do występów trwa konkurs szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez mieszkańców DPS-ów.
Wśród mieszkańców Domu Pogodnej Jesieni prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa w Tuchowie są tacy, którzy od 10 lat zajmują miejsca na widowni podczas Przeglądu i doświadczają bogatych przeżyć. Natomiast od czterech lat, z inicjatywy dyrektor DPJ s. Ingi Niedzielskiej, Dom reprezentowany jest przez kolejne grupy kolędnicze z coraz większym powodzeniem. W tym roku w naszej grupie znalazło się 12 mieszkańców (w tym 2 na wózkach inwalidzkich i 2 poruszających się o lasce), w roli św. Rodziny, anioła narratora, ludu; dwie siostry Juniorystki: s. Jarosława i s. Nazaria w roli aniołów; dwie opiekunki: s. Stella - w roli szatana i Z. Krzemińska - w grupie ludu.
Scenariusz przygotowła pani Zdzisława Krzemińska. Pomocą stała się lektura biuletynu "Drogą św. Józefa", z którego zaczerpnęła tytuł przedstawienia "Boże Narodzenie jest zawsze tam, gdzie rodzi się Jezus".

W tym roku nagrodę za szopkę, przyznawaną przez proboszcza parafii NMP w Tuchowie, otrzymała kilkunastuosobowa grupa Mieszkańców DPJ, pracująca pod kierunkiem sióstr juniorystek: s. Jarosławy i s. Nazarii.
Wszyscy sąprzekonani o wielkiej wartości tego kulturalnego wydarzenia. Przeplata się w nim refleksja, wiedza z doświadczeniem, pojawiają się talenty i pomysły, którym towarzyszą nieodłącznie obawy o nagłe pogorszenie stanu zdrowia, zmiana nastroju, zaburzenia pamięci , ostry ból nogi czy ręki aktora.

Jak twierdzą mieszkańcy - Przegląd Kolędniczy za każdym razem daje możliwość doświadczania pewnego porozumienia na poziomie serca. Odbywa się ono tylko we wspólnocie dzici bożych, gdzie prosty człowiek klęka obok profesora uniwersytetu, chory obok zdrowego, stary obok młodego, aby razem przeżywać tajemnicę Bożego Narodzenia.

 
Rok 2008
Wigilia w Domu Dziecka
16 grudnia w naszym Domu Dziecka w Krośnie, miało miejsce uroczyste spotkanie wigilijne, w którym wzięło udział ok. 80 osób: dobroczyńców, przyjaciół Domu. Przy wspólnym stole zasiedli przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych, ludzie polityki, biznesu, kultury, których zjednoczyło wspólne pragnienie niesienia pomocy Dzieciom, sprawienia, by były szczęśliwe nie tylko "od święta". Wśród zaproszonych znaleźli się m. in.: prezydent miasta Krosna, Piotr Przytocki oraz Bronisław Baran, ojcowie franciszkanie konwentualni, ojcowie kapucyni, zaprzyjaźnione rodziny naszych Dzieci.
Spotkanie rozpoczęło krótkie wystąpienie Dyrektor Domu Dziecka, s. Pacyfiki Pławeckiej, która poprzez słowo powitalne wprowadziła wszystkich w ciepły, rodzinny klimat Świąt Bożego Narodzenia. Następnie wystąpiły dzieci, które pod okiem s. Mirosławy Ziaji przygotowały nowatorską wersję jasełek. Motywem przewodnim tegorocznych jasełek była wewnętrzna przemiana jednego z bohaterów, który w nagrodę za pomoc udzieloną aniołkowi, został zaliczony do grona niebiańskich duchów. W jasełkach udało się umiejętnie połączyć elementy biblijne z realiami współczesności.

Po zakończeniu jasełek Dzieci wraz z siostrami i opiekunami podzieliły się ze wszystkimi opłatkiem, życząc każdemu Bożej i ludzkiej miłości. Następnie rozpoczęła się wieczerza wigilijna. Przy stole panowała serdeczna, niemal rodzinna atmosfera. Jak podkreśli goście, nie sądzili, że "w tak różnorodnym gronie można czuć się tak dobrze".
Ostatnim punktem spotkania, a zarazem miłą niespodzianką dla dzieci było przybycie św. Mikołaja, który przywiózł wór prezentów ufundowanych przez firmę Delikatesy-Centrum. Również wielu spośród zaproszonych gości było cichymi współpracownikami tego "niebiańskiego gościa". To właśnie dzięki nim, nasz Dom Dziecka wciąż tętni życiem i można zobaczyć szczery uśmiech na twarzach małych wychowanków.

Dziękujemy św. Józefowi za opiekę nad naszym Domem, której nieustannie doświadczamy w obecności i pomocy naszych przyjaciół i licznych ludzi dobrej woli.

Spotkanie pielęgniarek i opiekunek Prowincji
Dnia 29 listopada w Krakowie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym odbyło się spotkanie dla sióstr pielęgniarek i opiekunek Prowincji Tarnowskiej. W spotkaniu uczestniczyło 18 sióstr pracujących w szpitalach, DPS oraz posługujących chorym w środowisku lokalnym. Program spotkania obejmował referat przedstawiony przez s. Alfonsę Grybel na temat: Potrzeb osób starszych. Podczas spotkania siostry dzieliły się doświadczeniem pracy z osobami starszymi i cierpiącymi.
Centrum skupienia była Eucharystia w kaplicy szpitalnej, celebrowana przez ks. dr Lucjana Szczepaniaka, kapelana Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Po Mszy św. wygłosił konferencje zatytułowaną o sekrecie zawodowym w pracy lekarskiej i pielęgniarskiej. Dopełnieniem spotkania formacyjnego było wspólne siostrzane spotkanie, któremu przewodniczyła s. Prowincjalna Cypriana Bachara. Był to także czas przedstawienia uwag, propozycji, problemów związanych z pełnionym obowiązkiem.

Obrona doktorska naszej Siostry
W sobotę 8 listopada 2008 r. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej S. M. Ignis - Lidii Flis, wikarii Prowincji Tarnowskiej. Praca napisana została pod kierunkiem O. prof. dr hab. Zdzisława J. Kijasa OFM Conv. na temat: "Prawda życia duchowego w dziele ascetyczno-mistycznym Jana Pili z Fano Umiejętność jednoczenia duszy z Bogiem". W tym ważnym wydarzeniu towarzyszyły Siostrze siostry ze wspólnoty w Krakowie-Mogile, s. Mieczysława Rybacka i s. Miriam Bilska - radne generalne oraz Siostry Juniorystki z domu generalnego, Radne Zarządu Prowincji Tarnowskiej oraz s. Eugenia Świątkowska i s. Stefania Jaworska byłe przełożone generalne Zgromadzenia.
Obecni byli także bliscy z rodziny i osoby zaprzyjaźnione z Siostrą Doktorantką, między innymi O. Piotr Chojnacki opat cystersów z Mogiły i O. Ryszard Hajduk redemptorysta z Elbląga, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 80, w której Siostra katechizuje oraz przedstawiciele młodzieży.

125 urodziny Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa
W dniu 25 października o godz. 11.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. Ojców Franciszkanów Conv. w Sanoku, rozpoczęły się uroczystości dziękczynne za 125 lat istnienia naszej Rodziny Zakonnej.
Przybyło wiele Sióstr ze wspólnot obu prowincji wraz z Zarządami, a także Siostry z Delegatury Ukraińskiej oraz członkowie Modlitewnych Grup Św. Józefa i delegacja podopiecznych Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie.
Matka Leticja Niemczura po przywitaniu uczestników modlitwy, wprowadziła w przeżywanie nabożeństwa dziękczynnego, które poprowadziły Siostry ze Ścisłego Junioratu.
W modlitwie różańcowej siostry polecały wszystkie intencje Jubileuszowego Roku.

O godz. 12.00 została odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna, której przewodniczył Gwardian Klasztoru Franciszkanów, o. Zbigniew Kubit, zaś współcelebransami byli ks. Ryszard Skocz z Wrocławia i ks. Andrzej Liszka z Tarnowa, który też wygłosił homilię.

Uroczyste Te Deum, poprzedziła wypowiedziana w modlitwie przez Matkę Generalną, wdzięczność Bogu za wszelkie łaski, jakie otrzymało Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa na przestrzeni 125 lat swego istnienia.
Słowa podziękowania Matka skierowała do Kapłanów za wspólną modlitwę, wygłoszone Słowo Boże oraz do s. Dolores Siuty, postulatorki procesu kanonizacyjnego Ojca Założyciela ks. Zygmunta Gorazdowskiego.

Na zakończenie uroczystości, rozpoczynających obchody Jubileuszu, wszyscy obecni mogli oddać cześć św. Zygmuntowi przez ucałowanie Jego relikwii.


III rocznica kanonizacji Księdza Dziadów
23 października, w III-a rocznicę kanonizacji świętego Zygmunta, Założyciela Zgromadzenia, józefickie wspólnoty wyśpiewały radosne Te Deum, dziękując Bogu za dar osoby świętego Kapłana.

W Domu Prowincjalnym w Tarnowie była celebrowana dziękczynna Eucharystia, której przewodniczył Ks. bp. Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy, drugim celebransem był ks. kapelan Andrzej Liszka.

Kolejną okazją świętowania był jubileusz 25-lecia posługi Siostry Gaudencji Motyki w Domu Biskupim w Tarnowie. Po skończonej Eucharystii wszyscy ucałowali relikwie św. Zygmunta, polecając się jego wstawiennictwu.


Z józefickich ust i serc płynęła pieśń:

Boże Ojcze dzięki Ci za ten przezacny dar,
że ks. Zygmunt, kapłan, Sługa Twój
świętości przykład dał.
Z gronem Świętych śpiewamy pieśń, przed majestatem Twym
My o Panie dzieci Twe składamy dziękczynienia hymn.

Święty Zygmunt Patronem Sanoka
15 X 2008 r. w Sanoku, odbyło się ogłoszenie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego współpatronem tego miasta, obok św. Michała Archanioła. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.00 na odnowionym rynku. Mszy Świętej przewodniczył Jego Ekscelencja ks. abp Józef Michalik. Eucharystię sprawowali licznie przybyli kapłani z sanockich parafii oraz księża rodacy. Obecne były Siostry Świętego Józefa ze wspólnot Prowincji Tarnowskiej (około 50 sióstr) z s. Wikarią generalną Janą Przetak i s. Prowincjalną Cyprianą Bacharą.
Rok wcześniej, Rada Miasta Sanoka na sesji zgromadzeniowej, jednogłośnie podjęła uchwałę o wniesieniu prośby do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w celu ogłoszenia św. Zygmunta Patronem Sanoka. Wszyscy Radni miasta i Proboszczowie parafii, tego samego dnia uczestniczyli we Mszy św. tej właśnie w intencji.

Na początku Liturgii poszczególne stany wyraziły swą radość z ogłoszenia ks. Zygmunta Patronem tego miasta. Pierwszym "od dawien dawna jest św. Michał Archanioł".

W kazaniu arcybiskup Michalik podkreślał rolę dążenia do świętości w kształtowaniu człowieczeństwa, które w pełni rozwinęło się w życiu i działalności Lwowskiego Księdza Dziadów. Podkreślił, że "świat potrzebuje świętych... oni są wpisani w nieskończoność Boga i pomagają ludziom wydobyć bogactwa [człowieczeństwa]..."



Święty ksiądz Zygmunt, jak podkreślał pasterz Kościoła Przemyskiego, urodził się w epoce świętych, przeżywał swoje kapłaństwo odpowiadając na potrzeby czasu i dlatego przeżył je pięknie.

Właśnie potrzeba czasu, jego autentyzm otworzyły serca pierwszych Józefitek. Zawracając się do sanoczan podkreślił: Przyjmijcie podziękowanie żeście zechcieli go wydobyć... Warto przyglądać się ludziom świętym, którzy rozwinęli w sobie piękno człowieczeństwa odkupionego przez Chrystusa".


Spotkanie Sióstr odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży

W uroczystość świętego Ojca Franciszka 4 X 2008 r., siostry odpowiedzialne za duszpasterstwo młodzieży, przy wspólnotach Sióstr Świętego Józefa zebrały się na corocznym spotkaniuw Domu Prowincjalnym w Tarnowie. Spotkanie rozpoczęła Siostra Prowincjalna Cypriana Bachara. W swoim słowie skierowanym do sióstr podkreśliła ważność Słowa Bożego w życiu każdego człowieka i zachęciła do rozpowszechniania Kręgów Biblijnych, jako jednego ze sposobów formacji.

Siostry będą ukazywać młodym ludziom owoce Ducha Świętego: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie, Ga 5, 22
Po dyskusji, siostry wzięły udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu, by Jezusowi Eucharystycznemu zawierzyć przez świętego Franciszka, cały nadchodzący rok pracy oraz nowe powołania.

Po południu udały się do Sanktuarium Pani Ziemi Tarnowskiej - do Tuchowa oraz nawiedziły grób siostry Stelli Kawki, która była zatroskana o dar nowych powołań zakonnych. Tego dnia Siostra obchodziła swój dzień imienin.

Wspólnota Sióstr We Florynce na szlaku peregrynacji relikwii Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Ufamy, że błogosławiony czas, którego doświadczyłyśmy jako Wspólnota Sióstr św. Józefa oraz wszyscy, którzy nawiedzili relikwie św. Małgorzaty Marii, obficie zaowocuje w duchowe owoce gorętszej miłości do Jezusowego Serca - tak mówiły siostry po peregrynacji relikwi św. Małgorzaty.
Wyjątkowy czas łaski nawiedzenia relikwii św. Małgorzaty Marii, który rozpoczął się 21.05.2008 roku w klasztorze Sióstr Wizytek w Krakowie. Pośród mieszkańców Florynki, gdzie pasterzami są Księża Sercanie, relikwie były w dniach 25- 28 września. Po zakończonych uroczystościach w Kościele parafialnym, relikwie Świętej oraz Jej wizerunek w uroczystej procesji zostały przeniesione do Domu Zakonnego Sióstr św. Józefa.
Tutaj spotkanie ze Świętą miało podwójny wymiar. Modlitewne trwanie wspólnoty zakonnej sióstr zostało połączone z gorącymi i szczerymi modlitwami najmłodszych pociech dzieci z przedszkola, prowadzonego przez siostry.
Podczas wspólnych modlitw zanoszonych do Jezusa, za pośrednictwem i wstawiennictwem św. Małgorzaty Marii, dzieci odmówiły wspólnie Akt Ofiarowania się Sercu Pana Jezusa:


Kochany Panie Jezu, oddaję Ci moje serce.
Nie jest ono wielkie, ale pragnie Cię kochać
ze wszystkich swoich sił.
Weź je, Panie Jezu,
I spraw, aby było ono dobre,
wolne od grzechu
i coraz bardziej podobne
do Twego Najświętszego Serca,
którym ogarniasz cały świat..
Amen

Przejmujące, w tych wyjątkowych dniach, było odwiedzanie Kaplicy przez dzieci wraz ze swoimi najbliższymi.

Na czas wspólnej modlitwy: Adorację Najświętszego Sakramentu, Nieszpory i Nabożeństwo Wstawiennicze, przybyły również Siostry z Krynicy: s. Przełożona Joachima Łuczkiewicz i s. Gloriosa Sokalska.

Poświęcenie Przedszkola Świętej Rodziny w Zakliczynie
Dnia 7 września 2008 r. w dzień odpustu w parafii w Zakilczynie, ks. bp. Władysław Bobowski dokonał poświęcenia odnowionego przedszkola i oficjalnego jego otwarcia. W uroczystościach poświęcenia wzięli udział Kapłani z całego dekanatu, burmistrz miasta Kazimierz Korman i sekretarz Janusz Krzyżak, oraz Siostry z Tarnowa, na czele z Przełożoną prowincjalną, s. Cyprianą Bacharą.

Siostry ponownie powróciły do pracy w Przedszkolu w 2008 r., dzięki staraniom ks. Proboszcza parafii pod wezwaniem św. Idziego w Zakliczynie, ks. prałata mgr lic. Józefa Piszczka, który przeprowadził kapitalny remont całego budynku. Przedszkole pozostało nadal pod patronatem Świętej Rodziny; jego oficjalna nazwa brzmi: Przedszkole Niepubliczne pw. Św. Rodziny.

Pracę wychowawczą rozpoczęły s. Benedetta Wiśniowska i s. Bonita Buk, zaś kuchnię poprowadzi s. Gwalberta Świątkowska. Przedszkole zostało zaopatrzone w najbardziej potrzebne pomoce i zabawki oraz pięknie urządzony ogród.
W tym roku swoją edukację przedszkolną rozpoczęło 25 dzieci w wieku od 3 -5 lat. Początki są trudne - pierwszy tydzień był pełen płaczu zarówno dzieci jak i Rodziców, którzy po raz pierwszy oddawali swoje pociechy pod opiekę innych osób. Siostry już od pierwszych dni spotkały się z dużą życzliwością Rodziców, którzy ofiarowali swoją pomoc: przynosili zabawki oraz płody ziemi. Nadzieją Sióstr jest, że przedszkole z Bożą i ludzką pomocą będzie się rozwijać, a dzieci znajdą w nim nie tylko opiekę, ale też podstawy dobrego wychowania.
Fundatorami ochronki w Zakliczynie pw. Najświętszej Rodziny byli państwo Szymanowiczowie, obywatele i właściciele majątku w Zakliczynie oraz apteki w Bochni. Po śmierci Karola Szymanowicza kontynuację prac przejęła jego żona Zofia Szymanowicz, która w porozumieniu z ks. Proboszczem Janem Szczerbińskim zwróciła się do Matki Generalnej Pauliny Owczarczak o objęcie tej placówki przez nasze Zgromadzenie. Matka wyraziła zgodę i od 1935r trzy siostry: s. Cypriana Regner - przełożona, s. Henryka Buczko, s. Ida Hermansdorfer rozpoczęły posługę w Zakliczynie. S. Henryka prowadziła gospodarstwo i kuchnię, zaś s. Ida podjęła pracę wychowawczą z dziećmi. Uroczystego poświęcenia Ochronki dokonał Ks. Bp. Franciszek Lisowski dnia 13.10. 1935 r. Ochronka funkcjonowała do 1942 r. W listopadzie tegoż roku władze niemieckie przejęły ochronkę. Do końca wojny w domu sióstr przebywali ranni żołnierze. Po wojnie ochronka ponownie zapełniła się dziećmi aż do 1962 r., kiedy to Przedszkole przeszło pod władzę świecką.
Na Święty Krzyż...
Trzecia Pielgrzymka Osób Konsekrowanych odbyła się 6 września b.r. na Świętym Krzyżu. Zgromadziła około 1000 osób poświęconych Bogu, a wśród nich Siostry z naszych józefickich wspólnot: krakowskich, tarnowskich, tuchowskiej i radnogórskiej.

Gospodarzami spotkania byli Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Pasterzem diecezji ks. Bp. Andrzejem Dzięgą i bp. Kazimierzem Gurdą, przewodniczącym Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup Antoni Dydycz. Wygłoszona została też konferencja przez ks. dr hab. Czesława Parzyszka SAC "Jesteśmy uczniami Chrystusa". Ubogaceniem tego spotkania były świadectwa Siostry Zmartwychwstanki i Szarytki, które przedstawiły biografie swoich błogosławionych Sióstr: s. Celiny Bożęckiej i s. Marty Wieckiej. Spotkanie zakończyła modlitwa w Godzinie Miłosierdzia Bożego i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

 
Aktualności | Nasza Prowincja | Apostolstwo | Pójdź za Mną | Grupy Św. Józefa | DDPP | Zgromadzenie | Adresydomów | Księga gości | Kontakt
© Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, CSSJ. Prowincja Tarnowska św. Józefa - Opiekuna Kościoła świętego.